Reklam Alanı
Reklam Alanı
ilber ortaylı
Eğitim 317 0

İlber Ortaylı – Tarihin Aynası Bir Türk

Osmanlı ve Türk tarihinin bir dehasıdır, İlber Ortaylı. Tarih kokan bir yer de dünyaya gelmesinden midir, İlber Hoca tarihi doğuştan hafızasına almış gibi. Halil İnalcık gibi bir hocanın asistanı olması belki de onu Tarih’in dehası olmasının içine attı. Olması demek biraz garip olur, çünkü Türkiye’nin en iyi tarihçisi demek yanlış olmaz. Halil İnalcık’ın vefatından sonra, kuşkusuz en büyük tarihçi konumuna gelmiştir. Kendine has özgüveni, onu tüm tarihçilerden ayırmıştır. Bilgisi onun içinden fışkıracak gibi olmuş ve öğretmek için çabalamış ve onlarca kitabı bize sunmuştur. Türklerin Tarihinden, Seyahatnamesine; Röportajından, Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabına kadar güzide eserleri, insanlığa kazandırmıştır.

ilber ortaylı

Hayatından Kesitler

İlber Ortaylı, bir kırım türkü ailenin çocuğu olarak,1947’de dünyaya gelmiştir. Küçüklüğünde, Rusçayı öğrenmiş ve tarihçiliğe adımına çocuk yaşta atmıştır. İlk ve ortaöğretimini tamamladıktan sonra üniversite hayatına adımını atmıştır. Asistanlığını Halil İnalcık’ın asistanı olarak yapan Ortaylı, tam 11 dil bilmektedir. Bunlar; İngilizce, Fransızca, Farsça, Almanca, İtalyanca, Rusça, Yunanca, Osmanlıca, Arapça, Latince ve anadili olan Türkçedir. Halil İnalcık zamanının en iyi tarihçilerinden biri olduğu için, onun asistanı olmak için 4 dil bilmek gerekiyordu ve Ortaylı 20’li yaşlarının başın da 4 dil öğrenerek, İnalcık Hoca’nın yanında asistanlığa başladı. Halil İnalcık Hoca ile yüksek lisansının Chicago Üniversitesinde yapan Ortaylı kariyerine hızla devam etmiştir. Dünya da birçok ülkeye giden Ortaylı bir gezgin olarak ta nitelendirilmektedir.

İlber Ortaylı’nın Eserleri

İlber Hocanın, bu kadar bilgiyi öğrenip de, kitaplar yoluyla bizlere aktarmaması imkânsız olurdu. Hafızasından taşacak gibi olan bilgileri, güzide kitaplarına aktararak bizlere sundu ve bilgileriyle bizleri aydınlattı. İlber Ortaylı 44 eseri kaleme almıştır. 70 yıllık hayatına, bu 44 eseri sığdıran Ortaylı, daha da nicelerini bize kazandıracağından en ufak bir şüphemiz yoktur. Yazdığı Makale ve Kitaplarının yanı sıra, televizyon programlarına da katılan Ortaylı, günden güne yeni bilgiler aktarmaktadır. Şu an hali hazır da Galatasaray Üniversitesin de dersler vermektedir. Cumhuriyetin İlk Yüzyılı, Yakın Tarihin Gerçekleri, İttihat ve Terakki ve İmparatorluğun Son Nefesi eserlerinden sadece birkaçıdır.

Türkiye’de Eğitim Sorunları Konulu İçeriği İncelemek İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir