Reklam Alanı
Reklam Alanı
iri bebek sendromu
Sağlık 88 0

İri Bebek Sendromu

Normal şartlarda kırkıncı haftasını doldurup doğan bebekler üç kilo ile üç kilo altı yüz gram olurlar. Bu ortalamadan farklı olarak dünyaya üç kilo sekiz yüz gramın (3.8kg) üstünde dünyaya gelen bebekler iri bebek sendromu olarak teşhis edilir. Bu teşhisin diğer ismi de makrozami’dir. İri bebek sendromunun görülme oranı yüzde onlardadır. Yapılan araştırmalara göre erkek bebeklerde bu sendrom daha fazla gözükmektedir. İri bebek sendromu ultrason yöntemiyle doğumdan önce belli olmaktadır. Altı ayı tamamlayan anne adaylarının ultrason sonuçlarına göre bebeğin gelişimi hızlı mı normal mi olduğu belli olur. Bebeğin tahmini ağırlığı ölçülerek iri bebek sendromunun tanısı konulmaktadır. İri bebekler doğum ve doğum sonrasında bir takım riskleri beraberinde getirir.

 İri Bebek Sendromu Nedenleri ve Sonuçları

Anne adayının şeker hastası olması veya hamilelikle beraber ortaya çıkan geçici şeker hastalığı iri bebek sendromu riskini arttıran en büyük etkenlerdendir. Diğer bir etki ise annenin normalin kilonun üzerinde olması veya gebelik esnasında çok fazla kilo alması sayılabilir. Bazı durumlarda gebelik beklenenden daha uzun sürmektedir. Bu durumda da doğacak bebeğin iri bebek sendromlu olması yüksek ihtimaldir. Bazı genetik nedenler de makrozomi (iri bebek sendromu) ihtimalini de arttırır.

Bu tip bebeğin doğumunda en sıkıntılı durum vajinal doğumdur. Yani halk arasında normal doğum olarak bilinen süreci hayli zorlaştıran bir durumdur. Doğum süreci zorlu olduğu kadar yavaştır da. Bu sebeplerden dolayı sezaryan doğum önerilmektedir. Doğum sonrasında ise bebekte sarılık, şeker düşmesi gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Yeterli tedavi ve gerekli önemler alınmadığı zaman bebeğin yoğun bakımda kalma ihtimali meydana gelebilir.

iri bebek sendromu

 İri Bebek Sendromu Engellenebilir Mi?

 Makrozomiyi engellemek zor olabilir, sağlıklı bir hamilelik geçirmek için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Örneğin bir ön tanı randevu planı yapmak gebelik sürecinde yardımcı olacak bir husustur. Gebelik düşünüp sağlıklı kiloda olmayan anne adaylarının öncelikle kontrollü bir şekilde kilo vermesi gerekir. Hamilelik sürecinde de kilo kontörlü için bir diyetisyenden yardım alınabilir. Günlük aktivitelere biraz daha aktivite eklemekte de fayda olacaktır. Düzenli bir yürüyüş gebelik sürecini kolaylaştırdığı gibi iri bebek sendromu riskini de azaltacaktır.

İlginizi Çekebilir: Bebekler Niye Huysuzluk Yapar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir