Reklam Alanı
Reklam Alanı
kahverengi balgam neden olur
Sağlık 25 0

Kahverengi Balgam Neden Olur? Nasıl Geçer?

Balgam, genelde bakteri kaynaklı hastalıklarla savaşan vücudun ölü hücreleri dışarı atmasıyla hastalık ya da enfeksiyon süreci boyunda renk değiştirir. Renk değişiminde en yaygın sebep akciğerlerle ilgili enfeksiyonlardır. Balgamı kahverengi olan çoğu kişi, sık rastlanmayan bu durum karşısında kahverengi balgam neden olur sorusuna cevap aramaktadır.

Kahverengi Balgama En Sık Neden Olan Durumlar

Kahverengi balgam çoğu zaman sık sigara kullanımı veya hava kirliliği nedeniyle görülmektedir. Hafif kanamalar balgamla dışarı atılır ve bu da balgam rengini değiştirir. Yine de durumdan şikayetçi olan hastaların yaşadıkları probleme dair kahverengi balgam neden olur sorusuna bir uzmandan cevap almaları daha sağlıklı olacaktır.

Solunum yolu iltihaplanmaları ve bronşit, amfizem ve akciğer kanseri kahverengi balgama neden olan bilinen en genel durumlardır. Burun kanamaları sonrası kahverengi balgam da doğal karşılanan bir durumdur. Nazal poliplerin oluşturduğu tahriş sonucu burun kanallarındaki kan balgama karışabilmektedir. Asit reflü hastalığının belirtileri arasında olan kahverengi balgam, asitli yiyeceklerin çok tüketildiği zamanlarda yaşanıyorsa bu konuya dikkat edilmelidir. Zira bu durum irritabl bağırsak sorunun habercisi de olabilmektedir.

Sık alkol ve sigara kullanımı kahverengi balgama neden olan diğer en genel sebepler arasındadır. Alkol bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücudun hastalıklara karşı oluşturduğu kalkan da incelir. Üst solunum yolu, akciğer ve boğaz iltihaplarına karşı daha savunmasız olan vücutta, iltihaplarla savaşma esnasında kahverengi balgam görülebilmektedir. Sigara içen kişilerde ise kahverengi balgama öksürme, nefes darlığı ve halsizlik gibi belirtiler de eşlik edebilir. Sigarayla beraber vücuda giren zararlı maddeler, vücuttan atılırken balgam rengini kahverengiye çevirebilir.

kahverengi balgam niye olur

Kahverengi Balgamın Geçmesi İçin Yapılabilecekler

Hasta, kahverengi balgam neden olur sorusuna net bir cevap aldıktan sonra bu durumun geçmesi için birkaç yöntem deneyebilir. Öncelikli olarak yapılması gereken balgam atımını kolaylaştırmaktır. Bunun için hastanın bol su içmesi, tuzlu su ile gargara yapması ve boğaz pastili kullanması yararlı olacaktır. Uzman kontrolünde kullanılacak olan balgam atıcı ilaçlar da hastaya bu aşama yardımcı olacaktır. Balgam rengindeki değişikliklerin ana sebebi vücudun hastalıklarla mücadele etmesi olduğu için, kişinin vücuda güç ve destek verecek doğru besinler tüketmesi de bu dönemde kritiktir. Bu yöntem ilaç kullanımına göre daha uzun sürebilse de kalıcılığı yüksek olacaktır. İlaç kullanmaktan çekinen hastalar için bir diğer yöntem de taze zencefil suyu ve bal karışımını günde iki defa tüketmektir.

İlginizi Çekebilir: Doğal Ağrı Kesiciler- İlaç Kullanmadan Ağrı Geçirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir