Reklam Alanı
Reklam Alanı
kalsiyum içeren besinler
Sağlık 957 2

Kalsiyum İçeren Besinler

Kemik sağlığı için son derece önemli olan kalsiyum içeren besinler sadece gelişimini sürdüren çocuklar değil, yetişkinler için de mühimdir. Sağlam iskelet yapısıyla kemik hastalıklarına yakalanma riski azaltılabilir. Yaşlandıkça kemiklerin zayıflayıp deforme olması söz konusudur. Kalsiyum eksikliği olanlarda deformasyon daha hızlı olur. Diğer insanlara göre kemikler daha hızlı zayıflayarak eklem ve kemik rahatsızlıklarına kadar götüren sonuçlar yaşanabilir.

kalsiyum çocuk

Aslında kalsiyum sadece kemikleri korumaz. Aynı zamanda tıpkı bakır, demir ve mineraller gibi enerji sağlama fonksiyonu da bulunmaktadır. Kalsiyum ayrıca kalp sağlığı açısından da belli bir miktarda vücutta bulunması gerekir. Kan sağlığı ve sinir sisteminin sağlıklı çalışması gibi işlevleri de vardır.

Kalsiyum Nelerde Var?

Yukarıda belirtildiği üzere kemik sağlığı başta olmak üzere sinir ve kas sistemi için son derece önemli olan kalsiyum içeren besinler düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Yeşillik adını verdiğimiz bazı sebzelerden rokanın %6’sının, şalgamın %10’unun ve kara lahananın %5’inin kalsiyumdan oluştuğu bilinmektedir. Söz konusu yeşilliklerin 100 gramında 120 mg civarı kalsiyum vardır. Bu nedenle bol yeşil sebze tüketilmesi önemlidir.

kalsiyumlu gıdalar

Yağsız peynirler de kalsiyum içeren gıdalar arasındadır. 100 gramında 960 mg civarında kalsiyum bulunur. Diğer süt ürünlerinde de yüksek miktarda kalsiyum bulunur. Özellikle çocuk sağlığı için süt/süt ürünlerinin tüketimi herkesin malumudur. Yağsız 100 gram süt ve yoğurtta 125 mg kalsiyum olur.

Yüksek Kalsiyum İçeren Besinler

Yağsız yoğurdun %45’i kalsiyumdur. Yetişkinlerde süt ve süt ürünlerinin tüketimi genelde ihmal edilir. Sadece çocukların kalsiyum ihtiyacı olduğu inanışı yanlıştır. Yaşlılık döneminde kemik hastalığına yakalanmayı geciktirdiği için kalsiyum ihtiyacı onlar için de söz konusudur. Öte yandan lahananın 100 gramında 105 mg kalsiyum bulunmakta olup yapraklarının %5’i kalsiyum içermektedir.

süt kalsiyum

Yine 100 gramlık soya 350 gr kalsiyum barındırmaktadır. Soya kalsiyum içeren gıdalardan bir tanesi olup, ayrıca A-D vitamini deposudur. Bamya, brokoli, yeşil fasulye gibi bakliyatlar da kalsiyum deposudur. Bademin 100 gramında 264 mg kalsiyum vardır. Diğer yandan balık konservesinin 100 gramında 383 mg kalsiyum bulunmakta olup, somonun %8’i, hamsinin %4’ü kalsiyumdur.

“Kalsiyum İçeren Besinler” üzerine 2 yorum

  1. Merve Yıldız dedi ki:

    Bugün kan tahlili sonrasında doktorum kalsiyum içeren besinler tüketmem gerektiğini söyledi. Belirttiğiniz besinleri tuketirsem değerlerim ne zaman normal olur?

  2. Editör 1 dedi ki:

    Bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir