Reklam Alanı
Reklam Alanı
kan sulandırıcı besinler
Sağlık 28 0

Kan Sulandırıcı Besinler-Doğal Yöntem

Kan, bedenimizin yaşam sıvısıdır. Latince “hema” kelimesiyle karşılık bulan kan, damarlarımız yoluyla vücudumuzu dolaşır, hücrelerimizi besler ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasında büyük rol oynar. Bu kadar hayati değeri olan kan için ideal olan bir kıvam ölçütü bulunmaktadır. Kanın çok katı olması en az sulu olması kadar tehlikelidir. Kayın koyu kıvamda olduğu kan renginden anlaşılabilmektedir. Kan rengi koyu olan hastalara gerekli görüldüğü durumlarda doktorlar tarafından müdahale edilmektedir. Koyu kan, geçici bir durum olabildiği gibi hastalık habercisi de olabilmektedir. Bu durumda hastalar kan sulandırıcı besinler tüketmeli, eğer doktor tarafından önerilirse gerekli ilaçları da kullanmalıdır.

Kan içerisindeki alyuvarlarda bulunan oksijen miktarı kana kırmızı rengini vermektedir. Koyu kan rengi oksijen azlığını gösterir, kanın koyu renkli olması kıvamının da koyu olduğu anlamına gelmektedir. Kansızlık problemi yaşayan kişilerde de aynı şekilde kan kıvamı koyudur. Bunun dışında sigara içmek, akciğer rahatsızlıkları, tümör oluşumu, böbrek yetmezliği ve zehirlenmeler sonucu da kanın koyulaştığı bilinmektedir.

Kan Sulandırıcı Besinler Nelerdir

Doğal kan sulandırıcı besinler listesinin başında gelen yiyecek sarımsaktır. Günde 1 ya da 2 diş sarımsağın hap gibi yutulması kan dolaşımını rahatlatacaktır. Sarımsak ayrıca tansiyonu düşürür ve kalp krizi riskini de azaltır. İçerisindeki bileşikler sayesinde vücuttaki zararlı maddelerden kurtulmak kolaylaşır. Tıpkı sarımsak gibi soğan da kan sulandırıcı besinler arasındadır. Antioksidan özelliği ile vücuda zararlı maddelerin atılmasında büyük yardımcıdır.

Zerdeçal, kivi, kızılcık meyvesi, zeytinyağı, zencefil gibi besinlerle beraber meyve suları ve yeşil çay da kanın sulanmasına yardımcı olacaktır. Yeşil çay detoks özelliğinden dolayı çok sık tüketilen bitkisel çaylardan olsa da kullanım sıklığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

kan sulandırıcı besinler

Balık, kuruyemiş, meyve ve sebze tüketimi de kanın sulanmasına yardımcı olacaktır. Sağlıklı olarak kabul edilen çoğu meyve ve sebzenin kan sulandırıcı özellikleri de bulunması, koyu kan probleminin sağlıklı beslenme yoluyla düzeltilebileceği yönünde olumlu bir işarettir.

Kan Sulandırıcı Besinler ve İlaçlar

Kan renginde, kıvamında problem yaşayan kişilerin uzmanlardan tavsiye almaları ve gerekli görüldüğünde ilaç kullanmaları gerekmektedir. Hastaların bir kısmında kan sulandırıcı besinler tek başlarına yeterli değildir çünkü besinler kan sulandırıcı ilaçların yerini tutmamaktadır. Besinler ileri rahatsızlıklarda, sağlık probleminin tedavisinde destekleyici rol oynamaktadırlar. En çok reçete edilen ilaçlar arasında Aspirin bulunmaktadır. Bunun dışında hastaların Coumadin, Xarelto, Eliquis ve Pradaxa kullanmaları da önerilebilir.

İlginizi Çekebilir: Sağlıkla Zayıflatan Diyetler – En Etkili Kilo Verme Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir