Reklam Alanı
Reklam Alanı
karbon ayak izi
Yaşam 345 0

Karbon Ayak Izi Nedir? Karbon Ayak İzi Nasıl Azaltılır?

Karbon ayak izi her bir insan tarafından çevreye verilen zararın birim türden ölçülme biçimidir. Karbon ayak izi Birinci ve ikincil ayak izi olmak üzere iki türden oluşmaktadır.  Birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşımdan kaynaklı fosil yakıt kullanımının Karbondioksit salınımı ölçüsünden hesaplanır. İkincil ayak izi ise günlük yaşantıda kullanılan ürünlerin imalatında bozulmasına kadar dolaylı yollarla meydana gelen karbondioksit salınımından meydana gelmektedir.

Karbon ayak izi nasıl azaltılır?

Karbon ayak izi azaltılması adına tatillere mümkün olduğunca uçakla gitmeyiniz. Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmalısınız. Mümkün oldukça doğal kullanımını azaltmalısınız. Kendi aracınızı kullanmak yerine toplu taşıma tercih etmelisiniz.

İkincil karbon ayak izi nasıl azaltılır?

Birincil ayak izine nazaran dikkat edilmesi daha zor olan ikincil karbon ayak izi dikkatli olunduğu takdirde azaltılabilir. Bir ürün satın alırken ürünün nasıl üretildiği, hangi malzemeler kullanılarak üretildiğini dikkate almalısınız. İmalat ve nakliye esnasında yüksek derecede karbondioksit salınımı yapılan ürünleri tercih etmeyiniz.

  • İlk olarak şişe su kullanmak yerine musluk suyunu kullanabilirsiniz. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız eğer şişe suyu da size uzak bir bölgeden geliyor demektir. Suyun üretim ve paketlemesi sırasında salınan karbondioksit, nakliyesi sırasında meydana gelen karbondioksit salınımı ve geri dönüşümü sırasında oluşan zararları düşünün.
  • Bir diğer madde ise uzak bir ülkede üretilen yiyecek ve içeceklerin kullanımı olmaktadır. Bir ürünün nereden geldiğini etiketine bakarak kolayca anlayabilirsiniz. Dünyanın öteki ucundan gelen bir ürünü almak yerine yerel ürünleri tüketmeye çalışınız. Meyve ve sebzeleri kendiniz yetiştirebilir mümkün değilse yakın bölgede yetişmiş olanları tercih edebilirsiniz.
  • Bu konuda bir fark yaratmak istiyorsanız kırmızı et başta olmak üzere et tüketimini azaltmalısınız.
  • Yiyecek ve içeceklerde olduğu gibi kıyafet veya başka bir ürün alırken de uzaklığa dikkat ediniz. Ve uzak bölgelerden gelenleri tercih etmeyiniz.
  • Özellikle gereksiz ambalajlarla fazlaca sarılmış ürünlerden uzak durmaya çalışın. Ambalajlar plastikten oluştuğundan doğada yok olması zor olacaktır. bir ürün satın alırken buna dikkat ediniz.

Elektrikli Otomobil Nasıl Çalışır? Elektrikli Araba Tasarruflu Mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir