Reklam Alanı
Reklam Alanı
kaşıntıya iyi gelen bitkiler
Sağlık 30 0

Kaşıntıya İyi Gelen Bitkiler- Kaşıntı Geçirme Yöntemleri

Kaşıntı, hissedilebilecek en rahatsız edici şeylerden biridir. Kişinin dikkatini dağıtır, kaşınan bölge hassaslaşır ve kaşınması durumunda cildi tahriş etmeye kadar sonuçlara yola açabilir. Kısa süreli ya da uzun süreli olabilen kaşıntılara pek çok şey sebep olabilmektedir. Kaşıntının en yaygın sebepleri böcek ısırığı, alerjiler ve cilt rahatsızlıkları olsa da karaciğer hastalığı ya da böbrek yetmezliği gibi sağlık problemleri de kaşıntıya yol açabilmektedir. Kaşıntının sebeplerini net olarak öğrenmek için doktora başvurmak gerekebilir. Uzun süreli ve aşırı rahatsızlık veren kaşıntı durumlarında bunun altındaki sebepler araştırılmalı ve uygun tedavi uygulanmalıdır. Bunun haricinde sebebi ne olursa olsun kaşıntıya iyi gelen bitkiler ve bitkisel kürlerle bu his hafifletilebilir.

Kaşıntıya İyi Gelen Bitkiler

Limon, kaşıntıya iyi gelen bitkiler listesinin en başında gelmektedir. Limon suyunu bir pamuk ile kaşınan bölgeye uygulamak limonun içindeki antiseptik, anti-fungal özelliklerinin aktif olması için yeterlidir. Limonun güneş ışığıyla beraber ciltte leke oluşturacağı unutulmadan, uygulamayı akşam vakitlerinde, uyumadan önce yapak en doğrusu olacaktır. Kekik ya da kekik yağı da kaşıntıyı hafifletmesiyle bilinir. Halk arasında limondan sonra en çok kullanılan bu bitkinin anestezik ve anti-inflamatuar özellikleri kaşınan cilt üzerinde aktif olacaktır. Kaşınan bölgenin rahat nefes alabilmesi de önemlidir. Bazı kaşıntılar cilt kuruluğu kaynaklı olup kuruyan derinin ince çatlaklar oluşturması sonucu kaşıntının ortaya çıktığı durumlar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda cildin nefes almasını kolaylaştırmak için nane yağı en büyük yardımcılardan olacaktır. Birkaç damla nane yağının eklendiği su dolu küvette yarım saat kalmak cilde iyi gelecektir.

Yulaf ezmesi de kaşıntı giderici, cildi rahatlatıcı bir yapıya sahiptir. Su dolu küvetin içine dökülen yulaf ezmesiyle yarım saatlik bir dinlenme sonrası kaşıntı hissedilen bölge artık kişiyi rahatsız etmeyecektir. Karbonat da kaşıntıya karşı kullanılabilir. Cilde doğrudan uygulamak ya da karbonatlı suda beklemek kaşıntının giderilmesine olanak verecektir.

Fesleğen, aynısefa bitkisi, aloe vera ve çay ağacı yağı da kaşıntıya iyi gelen bitkiler arasındadır. Cilde nefes aldıran bu bitkiler nemlendirici özellikleriyle de kuru ciltler için ideal çözüm sunacaktır.

kaşıntıya iyi gelen bitkiler

Kaşıntıya İyi Gelen Bitkisel Kürler

Kaşıntıya iyi gelen bitkiler ya da bitkisel yağlardan hoş kokulu kremler ve maskeler yapılabileceği gibi bu bitkilerden nemlendirici kremlere koymak da kişiyi rahat hissettirecektir. Karışım yaparken bu bitkilerin ve yağların güçlü esanslar olduğunu unutmamakta fayda var.

İlginizi Çekebilir: Göbek Deliği Kaşıntısı Neden Olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir