Reklam Alanı
Reklam Alanı
Kaz Yağı
Sağlık 719 4

Kaz Yağı Faydaları Nelerdir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Diğer hayvansal yağlar ile kıyaslandığında daha sağlıklı olması kaz yağı için faydaları nelerdir şeklindeki soruya kısa bir cevabı oluşturmaktadır. Kazların boyun ve iç kısım yağlarından elde edilir. Dengeli bir beslenme için önemli bir besin kaynağıdır. Büyüme ve gelişim açısından gerekli olan bazı vitaminler olan A, D, E, K vitaminlerini barındıran kazyağı esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. Esansiyel yağ asitleri vücut fonksiyonları için önemli besin kaynaklarındandır. Genel itibariyle hayvansal yağlar beslenme sağlığı açısından pek de iyi bir şöhrete sahip değildir. Ancak kazyağı bu kötü şöhretin bir istisnasını oluşturur. Hatta tereyağına kıyasla daha az doymuş yağ içerir.

İltihaplı Romatizma İçin Ne Yapmalı?

Özellikle yağmurlu havalarda şiddeti artan ağrılara (romatizma) karşı kazyağı oldukçaetkilidir. Eklem bölgelerinde şiddetli ağrının yanı sıra işlevsizliğe neden olan iltihaplı romatizma için ne yapmalı sorusu, cevabı basit bir problemdir. Tıp literatüründe romatoit artirit adı verilen iltihaplı romatizmanın tedavisi için öncelikle kazdaki beyaz yağ alınır. Bir tencereye konularak, orta ateşte ısıtılır. Erimeye başladıktan sonra ateşten alınır. Bir süre ısısını kaybettikten sonra buzdolabına kaldırılır. Bir güzel dondurulur. Dondurulan kazyağı sabah kahvaltısında ekmeğin üzerine sürülmek suretiyle tüketilir. Romatizma problemi çekenler ise kazyağını ağrıyan bölgelere sıvazlayarak yedirir. Adeta krem gibi vücudun ilgili kısımlarına tatbik edilir.

Neden Kaz Yağı?

Kazyağı Mısır ve Akdeniz uygarlıklarında önemli bir besin kaynağı olarak kabul edilmiştir. Kars, Trakya, Erzurum dolaylarında yemekleri tatlandırmakta kullanılan kaz yağı Fransa’da geleneksel yemekleri tatlandırmada kullanılır. Yıllarca tedavide kullanılması neden kazyağı sorusuna verilmiş en güzel cevaptır. 100 gram kaz yağının 32,7 gramında doymuş yağ bulunur. Doymuş yağın bileşiminde, yağ zincirini oluşturan hidrojen ve karbon atomları arasında “tekli bağlar” yer alır. Oda sıcaklığındaki katı haldeki kazyağı ve tereyağı gibi hayvansal yağlar doymuş yağ bakımından zengindir. Kaz yağı Oleik asit bakımından da zengindir. Kalp dostu olan oleik asit, iyi kolesterol denilen “HDL kolesterolü” kan seviyesini artırır.

Kaz Yağı Kullanım Alanları

Öksürüğe iyi gelen kaz yağı, rendelenmiş soğanla karıştırılır. Boyun ve göğüs kısımlarına bu karışımdan sürülerek yedirilir. Ütü ile ısıtılmış bir bez, karışımın sürüldüğü kısımların üzerine örtülür. Soğuktan korunmak amacıyla kazyağı tek başına vücuda sürülebilir. Bu cevaplar kaz yağı nasıl kullanılır sorusuna verilen yanıtlar arasındadır. Çatlak cildi korumada kazyağı etkilidir. Solunum yolu hastalığı problemleri için de soğan ve kaz yağı karışımı kullanılabilir. Patates kızartması ile börek yapmak için kazyağı kullanımına da rastlanır. Yüksek ısıda yanmayan bir özelliğe sahip olan kazyağı ile harika yemekler yapılabilir. Sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Kaz etinin lezzetini ise bilmeyen yoktur.

Benzer Sağlık Makalelerini İncelemek İçin Tıklayın.

“Kaz Yağı Faydaları Nelerdir? Kullanım Alanları Nelerdir?” üzerine 4 yorum

 1. Nurcan Arkan dedi ki:

  Kaz yağı öksürüğe ve balgama kesinlikle çok iyi geliyor. İki aydır öksürük için denemedigim yöntem kullanmadiğim ilaç kalmadı bi arkadas kaz yağı kullanımını tavsiye etti. Kesinlikle çok faydasını gördüm. Öksürüğüm çok kısa sürede kesildi. Kaz yağı gerçekten çok faydalı herkese tavsiye ediyorum.

 2. Ela Alıkgöz dedi ki:

  Kaz yağı gerçekten çok yararlı 2 aydır ailecek düzenli olarak kullanıyoruz. Hepimiz kaz yağının faydaları konusunda bilinclendik. Herkese tavsiye ediyorum.

 3. Hediye dedi ki:

  Kaz yağı bal ve zencefil karışımı öksürük için kesin çözüm. Kaz yağı faydaları saymakla bitmez ama öksürük tedavisinde yeri bir başka

 4. Fethiye Kaş dedi ki:

  Kaz yapı iltihaplı romatizma için gerçekten çok iyi ayrıca kaz yağı faydaları arasında öksürükte önemli bir yer kaplıyor. Kaz yağını kesinlikle tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir