Reklam Alanı
Reklam Alanı
kilo vermek
Sağlık 787 0

Kilo Vermek İsteyenlerin Sıklıkla Yaptığı Hatalar

Bazılarımız kilo vermek isterken profesyonel yardım almaktan kaçınırız. Kendi imkânlarımızla ya da kulaktan dolma bilgilerle zayıflamaya çalışırız. Ancak kilo vermek isterken ya da diyetle zayıflamak isterken yapılan pek çok hata sağlığımızı olumsuz yönde etkiler hatta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kilo vermek ile sağlıklı kilo vermek çok ayrı kavramlardır. Sağlıklı kilo kaybı, profesyonel ve bilinçli bir yaklaşımla mümkündür.

Sağlıklı kilo veren bir kişi,

Kilo vermek uğruna yeni sağlık sorunlarıyla karşılaşmaz.

Kaybettiği kiloları yağ kütlesini azaltarak verir.

Kilo verirken vücudunu da şekillendirir

Diyet sonrasında verdiği kiloları geri almaz.

Beslenme Konusunda Yapılan Yanlışlar

Öğün atlama ve uzun süre aç kalma: Kan şekerinde düzensizliğe neden olur. Metabolizma yavaşlar. Metabolizmanın yavaşlaması, kilo verme sürecinin yavaşlaması ve hatta durması anlamına gelir. Bu ise kilo artışına dahi neden olabilir.

Sevilen besinlerin yasaklanması: Zayıflama sürecinde motivasyonumuzu olumsuz yönde etkiler.

Hızlı yemek:  Hızlı yemek yeme alışkanlığının değiştirilmesi gerekir. Hızlı yemek yeme lokmaların yeterince çiğnenmeden yutulması anlamına gelir bu durum ise midenizi yorar, rahatsız hissetmenize neden olur.

Az su içmek: Sağlıklı bir yaşamın temel kurallarından bir tanesi olan yeterli sıvı alımı, zayıflama amacıyla uygulanan beslenme programlarında ayrı bir öneme sahiptir. Vücudumuz tüketilen gıdaları enerjiye dönüştürürken suya ihtiyaç duyar. Metabolizmanın düzgün çalışabilmesi ve sağlıklı bir sindirim için su yine vazgeçilmez bir unsurdur. Bunun yanında, yaşanan su kaybı, kilo kaybı olarak düşünülmekte ve daha başka diyet hatalarını beraberinde getirmektedir.

Sadece diyet ya da egzersizle kilo vermeye çalışmak: Sağlıklı biçimde kilo vermek için diyet ve egzersiz ayrılmaz bir ikilidir. Diyet olmadan sadece egzersiz yaparak ya da tam tersi hiç egzersiz yapmadan sağlıklı biçimde kilo vermek mümkün değildir.

Psikolojik Hazırlık

Özellikle obezite ile başı dertte olan kişilerin kilo verme süreçleri çoğu kez psikolojik bir desteği gerekli kılacak ölçüde zordur. Obez kişiler sadece acıktıklarında yiyip içmezler. Aksine çoğunlukla aç olmadıkları halde yiyip içmeye devam ederler.

Sağlıklı bir kilo verme süreci yaşamsal alışkanlıklarda köklü değişiklikleri de beraberinde getirdiği için bu sürecin psikolojik olarak desteklenmesi, aşırı beslenmenin altında yatan nedenlere yönelik olarak da çözüm üretilmesi gerekir.

Zayıflamanın bir yaşam değişikliği gerektirmesi nedeniyle zihinde başlayan bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Bu süreçte motivasyonu yüksek tutmak son derece önemlidir. Bu nedenle sık sık tartılmak gibi motivasyonu olumsuz etkileyebilecek davranışlardan kaçınmak gerekir.

Hızlı Kilo Vermek ve Şok Diyetler

Dengeli bir diyet listesi olmaksızın kilo vermek mümkün olsa bile başkaca pek çok sorunla karşı karşıya kalınabilir. Kilo verme sürecinde mevcut ağırlığınızla orantılı bir kilo kaybı hedeflenmelidir.

Kilo kaybının hangi dokulardan karşılandığı da çok önemlidir. Kas dokusundan verilen kiloların ciddi sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Diyet Listeleri Kişiye Özel Olmalıdır.

Diyet programına başlamadan önce mutlaka gerekli testlerin yapılması ve sonuçların ilgili uzmanlar tarafından değerlendirilmesi gerekir. Kalp sağlığının yanı sıra bazı biyokimyasal testler değerlendirdikten sonra beklentileriniz günlük enerji ihtiyacınız da dikkate alınarak diyet ve egzersizler planlanmalıdır.

Günlük olarak sağlanacak ideal kilo kaybı ve dolayısıyla diyetin süresi mevcut kilonuza bağlı bir durumdur.

Tek Tip Beslenme

Hızlı kilo verme amacıyla yapılan hataların başında tek yönlü beslenme gelir. Dengeli beslenme, temel olarak tüm besin gruplarından gerektiği miktarlarda alınması demektir. Belli bir sağlık sorununu hedefleyen diyet listeleri hariç, uygun bir diyette yağ, karbonhidrat ya da proteinin tamamen liste dışı bırakılması son derece yanlıştır.

Bazı gıdaların “mucize” olarak nitelenmesi ve bu ürünlerle tek tip beslenme şeklinde yapılan düşük kalorili şok diyetler kas dokusunda kayba neden olacağı için sağlıklı değildir. Kas dokusunda yaşan kayıp nedeniyle vücut hareketi azalır ve metabolizma hızı düşer.

Bitkisel Yan Etkilere Dikkat!

Yaygın yanlışlardan bir tanesi de bitkisel ürünlerin tamamen zararsız olduğudur. Zayıflama sırasında tüketilen bazı gıdalar herkes için tamamen yararlı değildir. Dolayısıyla bir şikâyetiniz olmasa bile sağlık durumunuz değerlendirildikten sonra diyet programınız planlanmalıdır.

Besinleri Önerilen Miktarda Tüketin!

Yararlı bir besini önerilen miktarın üzerinde tüketmekle ondan daha fazla yarar sağlayamayız. Aksine çeşitli sorunlarla karşılaşabiliriz.

Lifli gıdaların tüketilmesi uzun süreli tokluk hissi sağlaması nedeniyle önerilen bir durum olmakla birlikte aşırı lif tüketimi kabızlık gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

Zayıflama amacıyla bitki çaylarını tüketirken aşırıya kaçılması ve önerilen miktarın aşılması hipertansiyon, kalp aritmisi, bağırsak problemlerine neden olabilir.

Ayrıca diyet ürünler ya da kalorisi düşük yiyecek ve içecekler, kilo aldırmaz düşüncesiyle sınırsız biçimde tüketilmemelidir.

Bilinçsiz Alınan Zayıflama Hapları

Unutmayın ki, “bitkisel” ya da “mucize” olarak nitelenen hiçbir ilaç, tek başına zayıflamanızı sağlamaz. Uzman bir doktora danışılmadan alınan bu ilaçlar ciddi metabolik sorunlara ve kalıcı hasarlara yol açabilir.

Tıbbi bir destek alınmasını gerektiren durumların varlığına ancak bir uzman tarafından karar verilebilir.

Egzersiz Yaparken Düşülen Yanlışlar

Egzersiz, salt bir kalori yakma aktivitesi olarak görülmemelidir. Egzersiz yaparken belli bir program dâhilinde hareket edilir. Özellikle salon sporlarında çoğu egzersiz programının belli bir amacı vardır. Amaç sağlıklı kilo vermek ise buna uygun egzersizlerin yine bu amaca uygun yapılması gerekir.

Hızlı kilo vermek için yorucu egzersiz yapılması son derece yanlıştır. Egzersizin yoğunluğu ve sıklığı amacıyla bağlantılıdır. Örneğin, kısa süreli ama şiddetli bir egzersiz kas kütlesini arttırır. Böylece bazen istenmediği halde kaslı bir görünüm söz konusu olur.

Aşırı kilolu kişilerin, özellikle diz, ayak eklemlerine çok fazla yük bindiği için bu kişilerin tempolu biçimde koşu vb. sporları yapması, eklemler üzerinde aşırı baskıya neden olacak ve bunun sonucunda zayıflamak uğruna ciddi ortopedik sorunlarla karşılaşılacaktır.

Kalıcı Zayıflama Nasıl Sağlanır?

Kilo vermek isteyen pek çok kişinin düştüğü bir yanlış da beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının değiştirilmemesidir.

İdeal bir diyet programı kilo vermenizin yanında sizin yaşam tarzınızı da değiştirmeyi amaçlar. Ancak bu şekilde kalıcı biçimde kilo vermek mümkündür. Aksi durumda belki de birçoğumuzun yaşadığı gibi verilen kiloların bir süre sonra yeniden alındığı görülecektir.

Bilimsel araştırmalara da konu olmuş bu durum, “aç bırakma sonrası obezite” olarak isimlendirilen duruma benzemektedir. Normal kiloya sahip deneklerin uzun süre aç bırakıldığı bir deneysel araştırmada, uygulanan yiyecek kısıtlaması kaldırıldıktan belli bir süre sonra hemen hemen tüm deneklerin başlangıçtaki kilolarının üzerine çıktıkları tespit edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir