Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sinema&TV 638 3

Kısa Film Meraklılarının Kaçırmaması Gereken 5 Yapım

Sign

Oscar ödüllü Macar yapımı Sing, kısa film severlerin mutlaka izlemesi gerekli bir film. Yönetmenliğini ve senaristliğini Kristof Deak’ın yapmış olduğu film, on yaşındaki bir çocuğun okul korosunda yaşadıklarını konu alıyor. Arkadaşlık, dayanışma ve fedakârlığı konu alan film, sinema eleştirmenleri tarafından da tam not aldı. 2017 Oscar töreninde kısa film dalında, en iyi film ödülünün sahibi Sign, başarılı yapımıyla, izlenmeyi kesinlikle hak ediyor

72 KG

Hindistanlı Yönetmen Thamar’ın hem yazıp hem de yönettiği 72 kg filmi, dilencilik yapan bir adamı anlatıyor. Samsung Note ile çekilen kısa film, 12. Dubai Uluslararası Film Festivalinde kazandığı ödülle de adından bolca söz ettirdi. Hindistanlı Thamar’ın Samsung Note 5 ile çektiği film, hem ilginç hikayesi hem de mobil cihazla çekilmiş olması yüzünden oldukça ilgi uyandırıyor.

Piper

Animasyon filmleri deyince akla ilk gelen PixarPiper isimli kısa filmi ile başarılı bir yapıma daha imza atmış. Alan Barillaro’nun yönetmenliğini üstlendiği Piper, konusu itibariyle oldukça duygu yüklü bir film. Anne kuş ve yavru kuşun hikayesini anlatan kısa film, anne kuşun yavrusuna nasıl yemek bulabileceğini yol gösteren hikayesini anlatıyor. Mutluluk garantili Piper’in mutlaka izlenmesini tavsiye ediyoruz. En iyi animasyon kategorisinde Oscar ödüllü Piper’e sizde bayılacaksınız.

Paperman

Walt Disney tarafından yapılan ve John Kars’ın yönettiği Paperman romantik komedi dalında mükemmel bir kısa film. Güzel bir kadın ile tanışan ve tüm hayatı değişen bir adamın hikayesinin anlatıldığı film,  aynı zamanda en iyi animasyon kategorisinde 2013 yılında Oscar ödülüne layık görülmüştü. 2012 yılı, siyah beyaz yapım, aradan yıllar geçmesine rağmen en iyi kısa filmler listesinde yerini korumaya devam ediyor.

Room 8 

Fantastik ve çarpıcı bir kısa film arayanlar için, ödüllü senaryo yazarı Geoffrey Fletcher imzalı Room 8 kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Bir mahkumun, sihirli bir kibrit kutusunu bulmasıyla değişen hikayesini 6 dakikada anlatan film, 2013 yapımı. Son derece zekice ve kaliteli hazırlanan yapımın yönetmenliğini James W. Griffiths yapıyor. İzlerken şaşkınlığınıza hakim olamayacağınız Room 8 en iyi kısa filmler listesinde yer almayı sonuna kadar hak ediyor.

“Kısa Film Meraklılarının Kaçırmaması Gereken 5 Yapım” üzerine 3 yorum

  1. Bedri Özer dedi ki:

    Burada bahsedilen tüm kısa filmler güzele benziyor, izleyeceğim. Kısa filmlerin önemi pek bilinmez ama yeri başkadır. Hızlı ve öfkeli serisinin aralardaki geçişleri sağlayan kısa filmleri vardır ama kimsenin haberi yok. Eğer onlar bilinse filmler daha anlamlı hale gelecek. Güzel bir konuya değinilmiş, teşekkürler.

  2. Metehan dedi ki:

    Bu yapılmış olan kısa filmler bir film kadar uzun olsa keşke. Ne kadar ismi kısa film de olsa bir film haline getirilebilir. Kısa sürede anlatmaya çalıştıkları şeyleri uzun sürede anlatsalar daha güzel olur. Kısa filmi izlerken ah be ne hızlı bitti demekten kurtulmuş olurum bir nevi.

  3. Tunakan dedi ki:

    Benim gözümde Kısa Film yapımlarında ödül alması gereken en iyi kısa film: Paperman’dır. O kadar güzel yapılmış ki resmen o duyguyu size yansıtıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir