Reklam Alanı
Reklam Alanı
kulak temizletmek acı veriyor mu
Sağlık 1.598 1

Kulak Temizletmek Acı Veriyor Mu? Kulak Yıkama İşlemi Hakkında

Kulak temizletmek acı veriyor mu sorusunu cevaplamak için kulak kirinin ne olduğuna ve temizleme işleminin ne şekilde yapıldığına değinmek yerinde olacaktır.

Kulak kiri olarak bilinen şey, vücudumuzun ürettiği bir salgıdır aslında. Kulak kanalının girişinde dış kulak yolundaki yağ bezlerinin ürettiği “serumen” adında koyu sarı ya da açık kahverengi renkte bir salgı. Dış kulağı sudan, kirden ve mikroplardan korunmasını sağlar.

Buşon Nedir?

Serumen sıvısının bilinçsiz şekilde temizlenmeye çalışılması ve derinlere itilmesi zaman içinde buşon denilen kulak tıkaçlarının oluşmasına neden olur. Buşon, kulak ağrısı, işitme kaybı, çınlama ve uğultu, koku ve akıntı gibi sonuçları olabilir. Bu hallerde bir uzmana başvurulması gerekir.

Kulak Ne Zaman Temizlenmelidir?

Kulak salgısı herhangi bir rahatsızlık oluşturmuyorsa normal şartlarda temizleme gerektirmez. Salgı kulaktaki titrek tüyler tarafından dış kulak yolundan dışarı itilerek uzaklaştırılır. Bu salgının temizlenmesi için kulak kanalı girişinin bir parça pamukla temizlenmesi yeterlidir. Kulak kiri denilen salgının koruyucu fonksiyonu yanında aşırı miktarlarda olduğunda kaşıntı, ağrı ya da işitme duyusunda zayıflamaya neden olabilir. Kulağa su kaçması durumunda ise enfeksiyon meydana gelebilir. Kulağın tıkanması gibi durumlarda ise bu sorunun ortadan kaldırılması gerekir.

Kulak salgısının bazı yanlış uygulamalar sonucunda kulakta birikmesi söz konusu olabilir. Kulak çubuklarının bilinçsiz kullanımı bu sebeplerin başında gelir. Kulak çubuklarının yanlış kullanımı, kulak salgısının daha derinlere itilmesine neden olur. Kulağın tıkanması yavaş gerçekleştiğinden çoğu zaman hissedilmez ve ancak kulağa su kaçması gibi durumlarda kirlerin şişerek hacim kazanması nedeniyle kulağı tıkayarak kendisini hissettirir.

Kulak salgısı dışında kulak içerisinde mantar oluşumu gibi durumlar da müdahale edilmesi gereken hallerdendir.

 Kulak Nasıl Temizlenir?

Kulak temizletmek acı veriyor mu sorusu nasıl temizlendiği ile de ilgili bir sorudur. Tedavi kulağın durumuna göre planlanmalıdır. İlerlememiş durumlarda tıkaçların gliserinli kulak damlaları ile yumuşatılması ve kendiliğinden atılmasının sağlanması denenebilir.

Kulak temizleme yöntemlerinden ilki enjektörle sıcak su yıkaması (lavaj) yapılmasıdır. Bu yöntem günümüzde özellikle gelişmiş kliniklerde yavaş yavaş terk edilmektedir. Zira bazı dezavantajları bulunmaktadır. Baş dönmesine neden olması bu olumsuz etkilerin başında gelir. Kulak zarında delinme olan hastalarda sıvı orta kulağa kaçarak enfeksiyona neden olabilmektedir.

İkinci olarak aspirasyon yöntemidir. Vakumla kulak sıvısının çekilmesidir. Kulak kiri yumuşak bir yapıdaysa vakumla temizleme en uygun yöntemdir.

Üçüncü olarak katılaşmış buşonların yumuşatılamaması durumunda bu sert kirlerin buşon küreti ile kazıyarak temizlenmesi de bir diğer seçenektir. Deneyimli bir uzman tarafından yapılması önerilir. En kısa ve komplikasyonsuz yöntem olduğu söylenebilir.

Kulak Temizletmek Acı Veriyor Mu?

Kulak temizlemek acı veriyor mu sorusu ilgili dal uzmanlarını sık karşılaştıkları bir sorudur. Deneyimli bir doktor tarafından uygun koşullarda temizleme işleminin gerçekleştirilmesi durumunda herhangi bir ağrı söz konusu olmaz.

 Fazla Uyumanın Zararları Nelerdir? Çok Uyumak Zararlı Mı?

“Kulak Temizletmek Acı Veriyor Mu? Kulak Yıkama İşlemi Hakkında” üzerine 1 yorum

  1. sağlık dedi ki:

    Yazınız özenle hazırlanmış çok ayrıntılı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir