Reklam Alanı
Reklam Alanı
kuşburnu faydaları
Sağlık 489 0

Kuşburnu Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Yaban gülünün bir meyvesi olan kuşburnu ülkemizde pek çok bölgede yetişmektedir. Kuvvetli kökü ve uzun ömürlü bir çalı yapısı ile çok faydalı bir bitki türüdür. Sonbahar zamanlarında meyveleri toplanarak kurutularak hava almayan kaplarda muhafaza edilir. Kuşburnu c vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içeriğinde bulunan flavon, tanen, şeker, vitamen ve miraeller ile de oldukça değerli bir besindir. Kuşburnu faydaları genel olarak c vitamini ile bilinse de bunun yanında daha birçok faydası da bulunmaktadır. Kuşburnu içerdiği vitamin ve zengin minareler sayesinde enfeksiyon ve iltihapların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca yorgunluğu alır ve idrar söktürür, ishali keser. Kan dolaşımını hızlandırır ve aynı zamanda böbrek üstü bezlerin çalışmasına katkı sağlar.

kuşburnu çayı

Kuşburnu Nasıl Yapılır

Kuşburnu faydaları sadece meyve olarak değil kuşburnu çayı, kuşburnu reçeli gibi çeşitli şekillerde yapılarak da faydalanılabilmektedir. Kuşburnu şeker hastalarının düzenli olarak tüketmesi gereken bitkilerden biridir. Aynı zamanda bazı kanserlere karşı da koruyucu özelliği bulunmaktadır. Kuşburnu bununla beraber romatizmaya bağlı ağrıları da hafifleterek ağrı kesici görevi de görmektedir. Kuşburnu düzenli aralıklarla tüketildiği zaman ise cildin  yenilenmesine katkı sağlayarak daha parlak ve canlı bir görünüm elde etmenizi sağlamaktadır. Kuşburnu aynı zamanda içerdiği c vitamini ile solunum yolu hastalıklarını azaltarak iyileştirdiği bilinmektedir. Özellikle çocuklarda öksürük, astım ve bronşit gibi nefes darlığı durumlarında tedavi amaçlı kullanılabilir.

Kuşburnunu Kimler Tüketmelidir – Kuşburnu Faydaları

Kuşburnu faydaları açısından hemen her insanın tüketimine açık bir bitki türüdür. İçerdiği birçok vitamin ve mineral ile çoğu kişinin dikkatini çektiği gibi sık kullanım alanı da bulunmaktadır. Kuşburnu kolesterol seviyesini dengeleyerek birçok insanın sağlığını tehdit eden kolesterol için çözüm niteliğindedir. Aynı zamanda böbrek hastalıklarını pektin ve içerdiği çeşitli asitler ile önlemektedir. Kuşburnu cilt sağlını da koruyarak kozmetik sektöründe sık kullanılan ürünlerden biri haline gelmiştir. Kuşburnu ciltteki hücreleri yenileyerek kişinin daha canlı ve sağlıklı bir görüntü elde etmesini sağlar. Ayrıca kuşburnu kan hücrelerini arttırarak bu kan hücrelerinin ihtiyaç duymuş olduğu demiri de karşılamaktadır. Bunun gibi kuşburnunun daha bilinmeyen birçok faydası olduğu da düşünülmektedir.

kuşburnu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir