Reklam Alanı
Reklam Alanı
Liseye Geçiş Sınavı
Eğitim 306 0

Liseye Geçiş Sınavı – Yeni Sistem Neler Getirdi?

TEOG yerine gelen yeni sistem olan Liseye Geçiş Sınavı veli tercihine bağlı serbest kayıt sisteminin bir parçası olarak tanımlanmaktadır. Mahalli Yerleştirme Sistemi adı ile de anılan yeni sistemde öğrencinin adresine en yakın okula yerleştirilmesi öngörülmektedir. Başvuru sırasında açılan ekranlardan 5 tercih yapılması söz konusudur. Öğrenciler yeni sistemde istemedikleri okula gitmeyeceklerdir. Öğrencinin ve velinin tercihi esas alınmaktadır. Adres bölgesindeki liselere farklı akademik düzeydeki öğrencilerin gelmesinin akademik çeşitlilik sağlanacağı öngörülmektedir. Bunun da okul başarısına pozitif etkisi beklenmektedir. Ortaokul öğrencileri ve veliler yeni sistem ile hangi liseye gidileceği bilgisine eriştiği kaydedilmiştir. Bu şekilde öğrencilerin üzerinden yoğun sınav baskısının kaldırılması hedeflenmiştir.

Yeni Sistemde Neler Var?

Yeni sistemle bütün liseler fen lisesi ve sosyal bilimler lisesi ile proje okulları düzeyine çıkarılmak istenmektedir. Adresin bulunduğu bölge dışındaki liselere gitmek isteyen 8. sınıf öğrencilerine özel bir sınav söz konusudur. Mayıs ayında liselerin ismi ve sayısı açıklanacak olup, sınava girmek isteğe bağlıdır. Velilerin öğrencileri söz konusu sınava yönlendirmesi kendi tercihine bırakılmıştır. Söz konusu Liseye Geçiş Sınavı mecburi olmayıp, TEOG’un tersine bir durum söz konusudur. Herhangi bir liseye girmek için TEOG’a girmek bir zorunluluk idi. Öğrenciler merkezi olarak yerleştirileceği için 5 tercih hakkı bulunmaktadır. Sınavı almak isteyenler / istemeyenler için de yine 5 tercih söz konusudur.

Liseye Geçiş Sınavı

Liseye Geçiş Sınavı Merkezi Yerleştirmesi 

Öğrencisini sınavla alan ortaöğretim kurumlarına başvurmak isteyenlere 5 tercih sunulmakta olup, adrese en yakın okulların tercihi söz konusudur. Sınava girmeyenlere de 5 okul tercihi verilmekte olup, her iki yerleştirmenin de duyurusu eş zamanlı olacaktır. Sonuçların açıklanması ile merkezi yerleştirme yapılacaktır. Veli tercihi dışında bir okula gidilmesi söz konusu değildir. Eğitim bölgeleri oluşturulurken adrese en yakın okullar listelenecektir. Sınavla öğrenci alan liseleri tercih edenler Liseye Geçiş Sınavı alarak istediği okula gitme şansını elde edecektir. Okul türü Anadolu Lisesi veya Meslek Lisesi olmaksızın, sınavlı ya da sınavsız geçiş hakkı bulunmaktadır. Bu, bir nevi ortaokul ile lisenin eşitlenmesi anlamına gelmektedir.

Kontenjan ve Başarı Puanı – Liseye Geçiş Sınavı

Yeni sistemde kontenjanın dolması halinde başarı puanının devreye gireceği belirtilmektedir. Yabancı eğitim kurumları kendi sınavını kendisi yapacaktır. 135 dakikalık sınavda 75 dakika sözel, 60 dakika sayısal sorular olacaktır. Sözel kısımda 20 dakika Türkçeye, 10’ar soru İnkılap Tarihi, Din Kültürü ile Yabancı Dil soruları yanıtlanacaktır. Soru sayısı dağılımında ise 20Matematik, 20 Fen Bilimleri olmak üzere 40 sayısal soru bulunmaktadır. Sınav ise 2 Haziran 2018 Cumartesi günü saat 10:00’da yapılacaktır. E-okul üzerinden okul listeleri görüntülenebilecektir. Tercihlerin alınmasını takiben temmuz ayı sonunda kayıt bilgilerinin ilan edilmesi beklenmektedir. Öte yandan 28/12/2017 tarihinde Liseye Geçiş Sınavı örnek soruları MEB tarafından yayınlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir