Reklam Alanı
Reklam Alanı
müsli diyeti
Kadın 562 0

Müsli Diyeti Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok ülkenin özellikle kahvaltı kültüründe önemli bir yeri olan müsli, temel olarak yulaf, mısır, çavdar gibi tahılların kuru meyvelerle karıştırılarak hazırlanan bir besindir. Kolay bulunabilen ve uygun fiyatlı markalı müsli ürünleri tercih edilebileceği gibi evde kendiniz de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir diyet ürünüdür. Bu nedenle müsli diyeti kolay uygulanabilen bir diyettir. Müsli, metabolizmayı hızlandırır ve özellikle kalça ve basen bölgesindeki yağlarının erimesini sağlar.

Müslinin Besin Değeri

Müslinin gerek diyet listelerinde gerek ek gıda olarak tercih edilmesinin temel nedeni vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olmasıdır. Müslinin içinde magnezyum, selenyum, krom, çinko gibi birçok mineral ve B1, B2, B3, B6 ve K vitaminleri bulunmaktadır. Müsli ürünleri çok az yağ içerir ve lif bakımından da oldukça zengindir. Müsli diyeti yaparken tüketeceğimiz müsliyi evde kendimiz hazırlarken özellikle kuruyemişlerin ve kuru meyvelerin miktarının doğru ayarlanması ve aşırıya kaçılmaması gerekir. Müslinin kalori değeri içeriğinde kullanılan malzemelere bağlıdır. Bir kase müsli ortalama 300-350 kaloridir.

Evde Müsli Hazırlamak Çok Kolay 

Farklı marka ve içeriklerde satışa sunulan müsli ürünleri marketlerde kolaylıkla bulunabilmektedir. Bunun yanında müsli diyeti için kendiniz evde de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler: 6 yemek kaşığı yulaf tanesi, 2 yemek kaşığı buğday, 2 yemek kaşığı ay çiçek tohumu, 4 yemek kaşığı kırılmış fındık, 2 yemek kaşığı kuru üzüm, 2 yemek kaşığı küçük parçalara ayrılmış gün kurusu kayısı ve 2 yemek kaşığı kabuklu badem hep birlikte blenderdan geçirilerek parçalanır.

Diyetlerde Müsli Nasıl Kullanılır?

Bir kase müsli yağsız sütle birlikte sabah kahvaltısı ve öğle yemeği öğünleri yerine kullanılabilir. Metabolizmanın uyarılması amacıyla sabah kahvaltısından ve öğle yemeğinden önce daha az miktarlarda tüketilmesi de yararlı olacaktır. Müsli, az yağlı süt ilave edilerek, yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir.

Lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle müsli diyeti yaparken mutlaka bol su tüketilmesi de gerekir. Bol sıvı alımıyla birlikte müsli daha uzun süreli tokluk hissi sağlayacaktır.

Müsli Diyeti Listesi

Burada yer verilen müsli diyeti listesinde müsli ana öğün olarak değerlendirilmiştir.

Sabah: Kahvaltıdan önce bir bardak ılık limonlu ve tarçınlı su

Kahvaltıda az yağlı ılık sütle hazırlanmış 1 kase müsli (üzerine birkaç parça taze meyve ilave edilebilir.)

Ara öğün: 1 fincan şekersiz yeşil çay, 2 adet hurma

Öğle: Az yağlı yoğurt ile hazırlanmış 1 kase müsli

Ara öğün: 1 adet portakal

Akşam:

1.seçenek 100 gr. Izgara tavuk, 1 porsiyon haşlanmış brokoli

  1. Seçenek 100 gr. Izgara balık, bol yeşillikli salata (az miktarda zeytinyağı ilave edilebilir)
  2. Seçenek 1 porsiyon sebze yemeği, 1 kase yoğurt

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir