Reklam Alanı
Reklam Alanı
özgeçmiş nasıl hazırlanır
Eğitim 145 0

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş, teknik anlamıyla iş başvurularında kullanılan ve eğitim hayatının, yeteneklerin, iş tecrübelerinin belli bir düzen içerisinde yalın bir biçimde aktarıldığı belgelerdir. Çoğu zaman özgeçmiş yerine “CV” ifadesi de kullanılmaktadır. CV, Latince “Curriculum Vitae” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir ifadedir. Kelime anlamı olarak da “hayat döngüsü” olarak ifade edilebilir. Peki özgeçmiş nasıl hazırlanır

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Özgeçmiş Türleri

Özgeçmiş nasıl hazırlanır sorusunun en önemli aşamalarından bir tanesi nasıl bir özgeçmiş hazırlamak istediğimiz hususudur. Eğitim ve tecrübelerin kronolojik olarak sıralanması şeklinde hazırlanan özgeçmişler daha çok kullanılmakla birlikte başvurulan iş/pozisyonun durumuna ya da çalışılmak istenen sektöre göre farklı tarzlarda özgeçmiş hazırlanması da mümkündür. Fonksiyonel özgeçmişlerde yetenek ve tecrübeler ön plana çıkartılmaktadır.

Yeni mezun kişilerin özgeçmişlerinde geçmiş deneyimlere yer verilemeyeceğinden dolayı yeni mezun özgeçmişleri ayrı bir kategori olarak değerlendirilebilir.

Yazım türüne göre düz metin şeklinde hazırlanmış özgeçmişler ön plana çıkarılmak istenen özelliklerin metin içerisinde kaybolmasına neden olduğundan dolayı çok fazla tercih edilmemektedir.

Özgeçmişin Önemi

Özgeçmişler, iş başvurusunda bulunan kişilerin kendisini ifade etmesi ve bir anlamda reklamıdır. Kişinin kendini doğru ve yeterli biçimde ifade etmesi ancak uygun bir özgeçmiş belgesi ile ile mümkün olabilir. İşverenler ya da ilgili kabul departmanları, işe başvuran kişilerle ilgili olarak hazırladıkları özgeçmişleri görmektedir. Bu metinler, personel adayının ilk izlenimi niteliğinde kabul edilebilir.

 

Özgeçmiş Hazırlamaya Başlamadan Önce

Özgeçmiş nasıl hazırlanır sorusuna odaklanmadan önce iş başvurusu için eğitim ve yeteneklerinizin uygun olduğundan emin olmalısınız. İş koşulları, önerilen pozisyonun niteliklerinin sizin beklentilerinizi ne ölçüde karşıladığına dikkat etmelisiniz.

 

özgeçmiş nasıl hazırlanmalı

Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Özgeçmiş hazırlayacak kişilerin örnek özgeçmişlere, farklı tarzlarda oluşturulmuş hazır boş şablonlara internet ortamında ulaşması oldukça kolay.

Ancak özgeçmiş hazırlanırken kullanılan kâğıdın temiz ve düzgün olmasından tercih edilen yazı fontunun kolay okunabilir bir font olmasına kadar dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta var. Özgeçmiş nasıl hazırlanır sorusuna da cevap olacak nitelikteki hususlar şunlardır.

Öncelikle özgeçmiş için etkili bir stil ve sayfa düzeni seçilmesi yüzlerce benzer özgeçmiş metni içinde sizin hazırladığınız özgeçmişin bir adım öne çıkmasını sağlayabilir.

Farklı yazı fontları ve farklı yazı puntolarını bir arada kullanmamak gerekir ancak öne çıkartılması gerektiğini düşündüğünüz yerlerde koyu fontlar tercih edilebilir.

Alt alta sıralanmış ve soldan hizalanmış bir sayfa düzeni oluşturun ve harf ya da simge şeklinde madde işaretleri kesinlikle kullanmayın.

Eylem bildiren ifadelerde birinci tekil şahıs yerine üçüncü tekil şahıs ya da edilgen yapı tercih edilmesi çok daha uygun olacaktır.

İsim ve iletişim bilgileri sayfanın en üstünde ve ortalı hizalanmış biçimde yer almalıdır.

Birinci bölümde doğum yeri ve tarihi, medeni durum gibi kişisel bilgiler, ikinci bölümde en son mezun olduğunuz okuldan geriye doğru eğitim bilgileriniz, üçüncü bölümde en son görev yaptığınız işten geriye doğru tarih bilgilerini de içerecek biçimde iş deneyimleriniz dördüncü bölümde ise katıldığınız kurslar, almış olduğunuz sertifikalar gibi yetkinlikleriniz belirtilmelidir.

Özgeçmiş kesinlikle hayat hikâyeniz değildir. Özgeçmiş metninin mümkün olduğunca öz bilgiler içermesi gerekir. Özellikle işveren tarafından bizzat incelenen ya da küçük işletmelere gönderilen metinlerde kısa özgeçmişlerin tercih edilmesi yararlı olacaktır. Kurumsal firmalar için yine de 2 sayfayı aşmamak koşulu ile uzun metinler kullanılabilir.

Yeni mezunların özgeçmişlerinde büyük bir eksiklik olarak gördükleri konu iş deneyimlerine yer verilen kısımdır. Ancak eğitim süresince çalışılan staj ve benzeri işler ya da gönüllü katıldığınız projelere değinmek bu eksikliği giderecektir.

Elbette ki tüm bunları yaparken dil bilgisi kurallarına dikkat edilmesi de ayrıca önem arz etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Özgüven ve Kişisel Gelişimin Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir