Reklam Alanı
Reklam Alanı
özgüven ve kişisel gelişimin önemi
Eğitim 313 1

Özgüven ve Kişisel Gelişimin Önemi

İş hayatında ve genel olarak hayatın kendisinde özgüven ve kişisel gelişimin önemi konusu kesinlikle göz ardı edilmemesi ve herkesin farkında gereken bir meseledir. Hayatta birşeyler başarabilmek için, bulunduğumuz ortada saygın bir insan olarak anılmamız ve amaçlarımıza ulaşmak için kendimizi geliştirmemiz gerekmektedir. Özellikle günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile bilgiye ulaşmak çok daha kolay hale gelmiştir. Kendisini geliştirmek isteyen insanlar için çeşitli kaynaklara ulaşmak son derece önemlidir. Kişisel gelişim konusu kişinin özgüveni ile çok yakından ilgilidir.

Kişisel Gelişim Süreci

kişisel gelişim

Bireylerin kendisi doğru ve eksiksiz bir şekilde tanıması, hangi konularda veya hangi alanlarda ne seviyede olduğunu bilmesi ile olur. Bu tanıma sürecinden sonra ne yapmak istediğini belirlemesi ve bu konuda net olması gerekir. Kararsızlık kişisel gelişimin önündeki en büyük engeldir ve kişisel gelişim insanın kendisini her daim ileriye taşıma sürecidir. Bu konunun bir süreç olarak tanımlanmasının nedeni ise kişisel gelişimin herhangi bir sonu olmamasıdır. Bu sürece başladıktan sonra kimi zaman hemen etkisini göstermese de ileriye dönük olarak insana çok şey kattığı zaman içinde ortaya çıkacaktır. Özgüven ve kişisel gelişimin önemi işte en çok ileride yaşayacağımız tecrübelerle ortaya çıkar. Eğer kendimizi alanımızda yeterli olabilecek bir seviyeye taşıdığımızda karşımıza çıkacak olan fırsatları değerlendirme ihtimalimiz de sadece şansa kalmamış olur.

Özgüven Sahibi Güçlü Bir Kişilik

Genel olarak kişisel gelişim süreci ergenlik döneminden sonra hayatımızı şekillendirmeye başlar. Bu dönem sonrasında zamanla bireysel olarak kendi becerilerimizle yol alırız ve bu becerileri arttırdığımız oranda başarılı sayılırız. Hayatımızda karşımıza çıkacak olan zorluklarla başa çıkmada hatta o zorluklardan beslenmede iyi olmanın yolu doğru bir kişisel gelişim sürecinden geçiyor. Doğru kişisel gelişim iş ve sosyal hayatımızı, ikili ilişkilerimizi, gelecek planlarımızı ve sorumluluk duygumuzu geliştirir, daha sağlıklı bir hale getirir. Özgüven ve kişisel gelişimin önemi bu şekilde hayatımıza yansımaktadır. Kısaca hayatımızı daha başarılı ve daha mutlu hale getirmek tamamen insanın kendi ellerindedir. Böylece mental durumumuzu da yükseltir hayata çok daha farklı bir yerden bakabiliriz.

“Özgüven ve Kişisel Gelişimin Önemi” üzerine 1 yorum

  1. Tekin Türkoğlu dedi ki:

    Özgüven sahibi olan insanlar hayatın her alanında daha önde olan insanlar olur genelde. Fakat Ego ile Özgüveni de birbirine karıştırmamak lazım. Özgüvenli insanlar başarılı ve hayatta daha aktif olan insanlardır. Egolu insanlar ise dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan insanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir