Reklam Alanı
Reklam Alanı
pasaport işlemleri nelerdir
Yaşam 231 0

Pasaport İşlemleri Nelerdir – Pasaport Almak İçin Gerekli Belgeler

Pasaport işlemleri nelerdir – Pasaport, yurt dışı ziyaretleri için hangi ülke vatandaşı olduğumuzu ve kimliğimizi ortaya koyan belge niteliğindedir. Bir kaç istisna dışında pasaport olmaksızın yurt dışına çıkmak mümkün değildir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 100’den fazla ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Bu nedenle de pasaport işlemleri nelerdir sorusu ile sık karşılaşılıyor.

Pasaport Çeşitleri

Umuma mahsus pasaport (bordo)

Hususi pasaport (yeşil)

Hizmet pasaportu (gri)

Diplomatik pasaport (siyah)

Elektronik Pasaport Nedir?

Çipli pasaport ya da biyometrik pasaport olarak da bilinen elektronik pasaport, eski pasaportta yer alan yazılı kişisel bilgilerin yanında fotoğraf, parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin saklanabildiği bir çip bulunan pasaportlardır. Elektronik pasaportlarda yongalar arka kapakta yer alır.

Elektronik pasaportların kimlik sayfalarının alt kısımlarında da her biri 44 karakterden oluşan iki satırlık bir alan bulunmaktadır.

Kimler Pasaport Alabilir?

Mahkemeler tarafından hakkında yurt dışı çıkış yasağı konulmuş kimseler pasaport alamaz.

Tutuklu veya hükümlü olanlar ile haklarında arama ve yakalama kararı bulunan kişilere de pasaport verilmez.

Boşanma davası devam eden anne babaların çocuklarına dava sürecinde pasaport verilmez. Ebeveynlerden birisinin çocukları yurtdışına kaçırmaları ihtimali nedeniyle tedbir mahiyetinde bir uygulamadır.

16 yaşından küçüklerin pasaport alabilmeleri için anne ve babanın birlikte muvafakatname vermeleri gerekir.

Belirtilen durumlar dışında isteyen her Türk vatandaşı pasaport alabilir.

Pasaport İçin Nereye Başvurulur?

2016 yılında çıkarılan bir KHK ile pasaport işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğünden alınıp Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmişti. Ancak Bakanlar Kurulu kararıyla devir işlemlerine ilişkin belirlenen süre 2 Nisan 2018’e kadar uzatıldı.

Dolayısıyla bu tarihe kadar Emniyet Müdürlüklerine müracaat edilmelidir. Başvuruların bizzat yapılması gerekmektedir. Vekâletname olsa bile bir başkasının müracaatı kabul edilmemektedir.

Pasaport İşlemleri Nelerdir – Gerekli Belgeler

-Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik, arka fonu beyaz fotoğraf (50 mm X 60 mm)

-Üzerinde TC kimlik numarası bulunan kimlik belgesinin aslı

-Pasaport ücret ve harcının yatırıldığına dair ödeme dekontu

-Daha önceden alınmış pasaport varsa o pasaportun aslı

Hangi Pasaport İçin Ne Kadar Harç Ödenir?

Pasaport işlemleri için defter ücreti ve harç bedeli adı alrında iki ayrı ücret alınmaktadır. Ödeme meblağı, en düşük 231,50 TL en yüksek 751,40 TL olmak üzere pasaport süresine göre değişmektedir.

Hususi pasaport (yeşil) ve hizmet pasaportu (gri) için sadece defter ücreti alınmakta, diplomatik pasaport (siyah) için ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ayrıca 25 yaş ve altındaki öğrencilerden pasaport harç bedeli alınmaz.

Pasaport İşlemleri Nelerdir – Başvuru Süreci

Pasaport işlemleri nelerdir sorunun ilk cevabı öncelikle online randevu alınmasıdır. Sonrasında gerekli evraklarla şahsen başvuru yapılacaktır. Başvuru işlemlerinin tamamlanması sonrasında pasaportunuz PTT aracılığı ile size teslim edilmektedir. Yaklaşık olarak iki hafta içerisinde teslim edilmektedir. Ancak teslimat süresini beklemek istemiyorsanız Ankara Gölbaşı Pasaport Basım Merkezine şahsen başvurarak alabilirsiniz.

 Fikret Orman Dönemi Transferleri – Feda’dan Şampiyonlar Ligine!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir