Reklam Alanı
Reklam Alanı
protein tozu yerine geçen besinler
Sağlık 56 0

Protein Tozu Yerine Geçen Besinler

Spor yapan pek çok kişi vücutlarındaki kas oluşumunu kolaylaştıracağını düşünerek protein tozu kullanmaktadır. Protein tozu kullanımında asıl amaç kişinin uzmanlarca belirlenen protein ihtiyacı karşılanmadığı zamanlarda bu eksiği kapatmak olsa da bol protein alımıyla ideal vücut şekline kavuşacağını düşünen kişiler tarafından bol miktarda kullanılabilmektedirler. Piyasada pek çok farklı marka ve fiyat aralığında bulunabilen protein tozlarının istenen etkiyi vermesi dışında sağlık problemlerine yol açabileceği de bir gerçektir. Bu markaların güvenilirliği çoğu zaman tartışma konusudur. Spor yaparken protein tozuna satılmak yerine protein tozu yerine geçen besinler almak spor yapanların sağlıklarını korumalarına yardımcı olacaktır.

Spor Yaparken Kullanılan Besinler- Doğal Sporcu Besinleri

Protein Tozu Neden Bu Kadar Çok Kullanılıyor

Spor yapmaktaki asıl amaç vücudun ideal şekle kavuşmasıdır. Kas gelişimiyle elde edilen bu imaj için sporcular yağlı besinlerden kaçarak, kaslarının ortaya çıkmasına yardımcı olacak protein ağırlıklı beslenme şeklini uygulamaktadır. Doğadaki her besinin kendi içinde bir yağ-protein dengesi bulunmaktadır. Protein tozları ise yağdan arındırılmış oldukları için sporcular vücutlarındaki yağ oranının düşmesi için protein tozlarıyla beslenmeye başlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki vücudun yağa da ihtiyacı vardır. Bu gerçeği unutan insanlar sağlıksız beslenme ile kendilerini tehlikeye atmayı göze alabilmektedir. Spor yaparken işlemesi gereken doğal süreci kısaltmak için protein tozu kullanarak tek yönlü beslenmeye yönelmektedirler. Vücudun sağlıklı olmasının sporun temel amacı olmadığını unutmamak ve protein tozu yerine geçen besinler ile beslenmek gereklidir.

protein tozu yerine geçen besinler

Protein Tozu Yerine Hangi Besinler Tüketilebilir

 Protein tozu yerine geçen besinler doğal olarak protein ağırlıklı olmak zorundadır. Protein ağırlıklı besinler metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak sindirim sistemini hızlandırmaktadır. Kilo vermek isteyenler de protein ağırlıklı beslenebilirler çünkü proteinin doyurucu hissettirme özelliği bulunmaktadır. Protein eksikliği olan kişilerde kan şekeri de dengesizdir ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye yönelirler, bu nedenle kilo almaları daha kısa sürer.

Protein açısından en zengin besinlerin başında yumurta ve tavuk gelmektedir. Kırmızı et de protein kaynağı bir besindir. Tavuk etine göre daha yağlı olması sebebiyle çok tercih edilmese de içerisinde bulunan besin değerlerine vücudun ihtiyacı olduğu da unutulmamalıdır. Somon başta olmak üzere soğuk su balıkları da protein bakımından zengindir. Yüksek miktarda Omega 3 içerdikleri için sağlığın ve hafızanın korunmasında da etkin rol oynarlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir