Reklam Alanı
Reklam Alanı
ptt messenger
Haber 273 1

PTT Messenger – Yerli Whatsapp’ta Hangi Özellikler Olacak?

Türkiye’nin yerli Whatsapp’ı Ptt Messenger Başbakan Binali Yıldırım tarafından ilk kez kameralar karşısında kullanıldı. Bakanlar Kurulunun basına açık bölümünde, Hatay’daki Harekat noktasına bağlanarak, PTT Messenger aracılığıyla görüntülü konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım,  uygulama hakkında da açıklamalarda bulundu. Görüntü ve sesin gayet net olduğunu belirten Binali Yıldırım, uygulamanın büyük bir değişim ve yenilik olduğunu belirtti. PTT’nin büyük bir başarıya imza atarak, dünyada kullanımı bir hayli yaygın olan whatsapp’a büyük bir rakip yarattığının altını çizen Başbakan Binali Yıldırım, PTT’nin teknolojik gelişmelere ayak uydurduğunu belirtti.

Yerli Üretim

Tamamen yerli kaynaklar kullanılarak, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen PTT Messenger hakkında şu an için her ne kadar yeterli bilgi bulunmasa da, Whatsapp’a Türkiye’de büyük rakip olacağa benziyor.  Dışa bağımlılığı gidermesi planlanan uygulama da; mesajlaşma, sesli ve görüntülü konuşma, dosya paylaşımı ve konum paylaşımı özellikleri olacak. Tamamen yerli sermaye kullanılarak oluşturulan Ptt Messenger’ın ilk olarak kamu kurumlarında kullanılması daha sonra ise vatandaşların kullanımına açılması bekleniyor. Yazılım üzerinde güncellemelerin de yapılabilecek olması, teknolojik gelişmelere açık bir uygulama olacağını gösteriyor. Ptt Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Ptt Messenger basına Milli, Güvenlik Anlık Mesajlaşma Ve Haberleşme Çözümü olarak tanıtıldı. İleri teknolojik güvenlikle geliştirilen uygulama hem güvenilir hem de verimli fonksiyonlara sahip olacak. Henüz test aşamasında olan uygulamanın kamu kurumlarında denendikten sonra, kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacağı düşünülüyor.

PTT Messenger Nasıl Yüklenir?

Türkiye’nin gündemine hızlı oturan PTT Messenger vatandaşlar tarafından da büyük bir merak konusu oldu. Şu an için sadece Android uygulamalar için kullanılacak olmasına rağmen PTT Messenger’ın çok yakın bir zamanda İos içinde kullanılması planlanıyor. Platformdan bağımsız yapıda çalışacak uygulamanın Mac Ve Windows İşletim sistemlerinde de kullanılacağı belirtiliyor.  PTT Messenger’ın şu an için hali hazırda bir Google Play uygulaması yok.  Ancak https://messenger.ptt.gov.tr adresinden APK dosyasını telefona yüklemek mümkün. PTT Messenger’ın ne zaman kullanılacağı konusunda kesin bir bilgi olmamasına rağmen, kullanıma başlandıktan sonra; gerek özellikleri gerekse yerli sermeye olması nedeniyle çok fazla kişi tarafından kullanılması bekleniyor.

 Benzer İçerik ve Haberleri Takip Etmek İçin Tıklayınız

“PTT Messenger – Yerli Whatsapp’ta Hangi Özellikler Olacak?” üzerine 1 yorum

  1. Gamze Tekin dedi ki:

    Yerli whatsapp yerli değilmiş . PTT messenger malesef açık kaynak kodlu bir yazılım düzenlenerek yapılmış. Ülke olarak bir mobil uygulama duzenleyememek gerçekten çok üzücü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir