Reklam Alanı
Reklam Alanı
ramazan diyeti
Kadın 622 0

Ramazan Diyeti – Ramazan Ayında Kilo Vermek İsteyenler Dikkat!

Ramazan diyeti – Ramazan Ayı Müslümanların Oruç ibadetinin gerçekleştirdiği kutsal bir aydır ve aç kalmanın ötesinde beden ve ruh terbiyesinin amaçlandığı bir zaman dilimidir. Ramazan ayının, diyet uygulamalarından farkı gün boyu hiçbir şey yenilip içilmiyor olmasıdır. Ramazan ayında uygulanabilecek diyetlerde doğal olarak iki ana öğün bulunur. Sahur ve iftar yemeği. Ancak ramazan diyeti iftar sonrasındaki zaman dilimini birkaç öğün şeklinde düzenlemektedir.

 Ramazan Diyeti İçin Öneriler:

Ramazan ayında uzun süre aç kalınması nedeniyle usun süreli tokluk hissi sağlayan yumurta, peynir gibi protein ağırlıklı besinlerin tercih edilmesi ve lifli gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca yeterli düzeyde vitamin ve mineral almaya özen göstermeliyiz. Pastırmalı ya da sucuklu ara sıcakları, bal-kaymak ve şerbetli tatlı gibi yiyecekleri tüketmeyin. Vücudun şeker ihtiyacının hurma ya da meyvelerden sağlanması mümkündür. Özellikle sahurda kan şekerini hızlı yükselten gıdaların tüketilmemesi gerekir. Ramazan diyeti kapsamında günaşırı biçimde sütlü tatlılar tüketilebilir.

Ramazanda su sadece sahur ve iftar vakitlerinde değil iftar sonrasına da yayılarak tüketilmelidir. Sahur atlanmamalı ve mutlaka yapılmalıdır. Uzun süreli açlık sonrasında iftarda hızlı bir şekilde yemek yenilmemesi gerekir.

Uyku düzenini olumsuz biçimde etkileyecek şekilde ağır gıdalardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Yemekler yavaş bir biçimde ve mümkünse kısa aralıklı birkaç öğün gibi tüketilmelidir.

Ramazan Diyeti Listesi

Sahur için:

  1. Seçenek: 2-3 dilim kepekli ekmek 2-3 dilim beyaz peynir, 1 su bardağı süt ya da ayran, domates, salatalık, maydanoz, 4-5 adet kuru kayısı ya da 1 kase kayısı hoşafı
  2. Seçenek: 1 kase çorba, 1 porsiyon peynirli mevsim salata, 1 dilim çok tahıllı ya da tam buğday ekmeği
  3. Seçenek: 1 adet haşlanmış yumurta, 2 dilim çok tahıllı ya da kepekli ekmek, 4-5 adet zeytin, 1 fincan tarçınlı yeşil çay

İftarda orucunuzu açmak için: 1 kase sebze çorbası, küçük bir parça ramazan pidesi

30-40 dakika sonra:

  1. Seçenek: 1 kase sebze yemeği, 1 kase yoğurt
  2. Seçenek: 100 gr. Izgara tavuk ya da köfte, yağsız çoban salata, 1 kase yoğurt ya da 1 bardak ayran
  3. Seçenek 1 porsiyon bakliyat yemeği, 1 kase cacık ya da yoğurt.

1 saat sonra: (ara öğün olarak) 3-4 adet hurma ya da 1 porsiyon meyve veya 1 bardak limonata

Sağlık Başlıklı İçerikleri İncelemek İçin Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir