Reklam Alanı
Reklam Alanı
Ramazanda sağlıklı beslenme
Sağlık 127 0

Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Ramazanda sağlıklı beslenme-Ramazan ayı müslümanlar için on bir aydan daha hayırlı bir aydır. Kur’an-ı Kerim’in indirilmesi de bu ayın önemini arttırmaktadır. Tutulan orucunun sevabı için Allah, onun sevabını vermek bana aittir diyerek belirli bir sınır koymadan ne kadar önemli olduğunu bize anlatmıştır. Özellikle günlerin uzamasıyla aç kalma süresi uzamaktadır. Günlük düzenimizi çok aksatmadan ramazanda sağlıklı beslenme rutinimize uyabiliriz. Yaz aylarına denk gelen Ramazan ayı, sıcaklığın da artması sebebiyle su içmenin önemini arttırmaktadır. İftar ve sahur arasında kalan vakit kısa gibi gözükse de su içmek için yeterince uzundur. Yapılan bir çok araştırmaya göre Ramazan Ayında oruç tutmakla birlikte sıvı tüketimi azalmaktadır. Bu durumun tam aksi olması gerekmektedir. Asitli içeceklerden uzak durarak çokça sıvı tüketmek gerekmekte, en az on bardak su içmekte fayda vardır.

Ramazanda sağlıklı beslenme
Ramazanda Sağlıklı Beslenme- Sahurda Ne Yemeli?

Gün içerisinde hareketli olan vücuttaki metabolizma da hızlı çalışmaktadır. Ancak geceleri metabolizma hızı yavaşlar. Ramazanda sağlıklı beslenme gece yemeği olarak da bilinen sahur öğünüyle başlar. Çünkü gece hızı azalan metabolizma yemekleri sindirmekte zorlanır. Hal böyle olunca da kilo alma riski artmış olur. Kilo vermek amacıyla, sahurda yemek yemeden sadece su içmek doğru olmaz. Gün içerisindeki açlık hissini bastıracak, bedeni hareket ettirecek enerjiyi açığa çıkarak besin almak şarttır. Geleneksek olarak sahurlarda pişirilen ağır kızartmalardan, makarnalardan uzak durmak gerekir. Kilo almamak veya herhangi bir mide rahatsızlığıyla karşılaşmamak için sahurda hafif şeyler yemek gerekir. Özellikle yumurta hem tok tutar hem de protein ihtiyacını büyük oranda karşılar. Bununla beraber süt, peynir, çorba, meyve gibi ağır olmayan gıdaları tercih etmekte fayda vardır.

Ramazanda Sağlıklı Beslenme- İftarda Ne Yapmalı?

Tüm gün aç kalan midelere, iftardan sonra aşırı doygunluk hissi vermemek için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Genellikle iftar davetlerin olsun, kendimiz iftar ederken olsun bir öğünde olması gerekenden kat kat fazla çeşit bulunur. Uzun süre aç kalmaya bağlı olarak düşen kan şekeri iftarın yapılmasıyla bir anda yükselişe geçer. Bu durumda kan şekerinin dengesi bozulur. Unutulmaması gereken en önemli nokta, tokluk hissesin on veya yirmi dakika sonra beyne ulaştığıdır. Çok hızlı yenilen yemekten kaçınmak gerekir. Bir anda mideye yüklenmek yerine iftar ve sahur arasındaki ara öğün sayısı arttırılarak ramazanda sağlıklı beslenme sloganına uymuş oluruz.

İlginizi Çekebilir: Ramazanda kolay kilo verme ramazan diyeti ile kilolarınızdan kurtulun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir