Reklam Alanı
Reklam Alanı
Resmi görüşmeye giderken dikkat edilmesi gerekenler
Yaşam 121 0

Resmi Görüşmeye Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Resmi görüşmeler öncesinde yaşanan gerginlikler, endişelerden dolayı başarıya götüren önemli adımlar atlanabiliyor. Resmi görüşmeye giderken dikkat edilmesi gerekenler içinde ilk madde sakinliği korumak ve başarılı olunacağına inanmaktır. Olumsuz düşünceleri kovmak gerekir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki düşüncelerin yaydığı enerjiler düşünülenleri kişinin hayatına çekmektedir. Resmi görüşmenin yapılacağı günün öncesi hazırlıkları yapmak ve görüşme gününe güzel başlamak gerekir. Bu psikolojik olarak rahatlama sağlarken düşünceleri toplamak için de kişiyi olumlu yönde etkiler.

Resmi Görüşmeye Giderken Dikkat Edilmesi Gereken Fiziksel Özellikler

İlk izlenim önemlidir. Kişiler birbirlerine sadece bakarak ilk 8 saniye içinde olumlu ya da olumsuz karar alabilmektedir. Resmi görüşmeye giderken dikkat edilmesi gereken konuların içinde bu nedenle iyi bir fiziksel izlenim bırakmanıza yardımcı olacak öğeler gelmektedir. Giyilecek kıyafetlere dikkat edilmelidir, abartılı takı ve aksesuarlardan kaçınılmalıdır.

Resmi görüşmeye giderken dikkat edilmesi gerekenler

Resmi görüşmelerde beden dili de önemlidir. Beden dilini doğru kullanan kişiler karşılarındaki kişiye olumlu yönde izlenim bırakırlar. Mesela kolları bağlamak karşıdaki kişiye mesafe isteğini gösterdiği için olumsuz bir etki yaratır. Tam tersi şekilde elleri arka cebe koymak da laubali bir karaktere sahip olunduğu şeklinde algılanabilir. Dik duruş kişinin kendine güveni olduğunu belli ederken, çenenin fazla kaldırılması küçümseyici tavırlara sahip olunduğu anlamına gelebilir.

Resmi Görüşmeye Giderken Dikkat Edilmesi Gereken İnce Detaylar

Resmi görüşmelerde dakiklik esastır. Bu nedenle görüşmeye geç kalmamak kadar çok erken gitmemekte de fayda vardır. Ortalama 5 dakika öncesinden gitmek en idealidir. Resmi görüşmeye giderken dikkat edilmesi gerekenler arasında ne konuşacağınızı da bilmektir. Görüşmeye gitmeden önce görüşme yapılacak kişi ve kurumla ilgili bilgi sahibi olmak önemlidir. Muhtemelen görüş sırasında sorulacak soruların arasında bu konuda yeterli bilgi sahibi olunup olunmadığını anlamak için ince detaylar bulunacaktır. Bu noktada görüşmeye giden kişinin bilgi sahibi olması ve bu bilgiyi kibirden uzak bir şekilde paylaşması önemlidir. Her sorunun cevabı bilinmek zorunda değildir. Yanlış cevap vermektense cevabın bilinmediğini belirtmek dürüstlük işareti olacaktır, konuyla ilgili açıklama istemek ise işe olan hevesi ve öğrenme merakını gösterir. Son olarak konuşma tarzına dikkat edilmelidir. Resmi tavırlarla yalın cevaplar verilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir