Reklam Alanı
Reklam Alanı
rota virüsü aşısı sonradan yapılır mı
Yaşam 39 0

Rota Virüsü Aşısı Sonradan Yapılır Mı?

Bebeklerin sağlıklı büyümeleri için tıbbi gelişmeler yeni ilaçlar ve aşılarla ailelere büyük kolaylıklar sağlamakta. Eskiden ciddi sonuçlar doğuran bazı hastalıkların bugün ciddi boyutlara ulaşmaları aşılar sayesinde engellenebilmekte. Bu hastalıklardan biri de rota virüsünün yol açtığı enfeksiyondur. Bugün bebeklik döneminde uygulanabilen aşısı olan bu enfeksiyonun, aşısı olmayan her 65 çocuktan birinde hastaneden tedavi görmeye kadar giden, her 293 çocuktan birinde de can kaybına neden olan ağır faturaları bulunmakta. Aşı yoluyla bu durumu engellemek mümkünken, her ebeveyn aşıların etkisine inanmayabiliyor ya da aşı zamanlarını gerektiği gibi takip edemeyebiliyor. Bu gibi durumlarda çocuklarının geleceğinden endişelenen ebeveynler “rota virüsü aşısı sonradan yapılır mı” sorusuna cevap arıyorlar.

İlgili Konu: Bebeklere yapılan aşılar

Rota Virüsü Aşısı Neleri Önlüyor

Rota virüsü, nesneler ya da insanlar aracılığıyla bulaşabildiği gibi öksürme ya da hapşurma yoluyla da yayılabilmektedir. Çok düşük miktardaki rota virüsü bile çocuğun enfekte olabilmesi yeterlidir. Demokratik virüsler sınıfına giren rota virüsünün bu kategoriye girmesindeki sebep yayıldığı ülkelerde gelişmişlik seviyesine bağlı bir virüs olmamasıdır.

Uygun zamanda yapılmayan rota virüsü aşısı sonradan yapılır mı? Rota virüsünde ilk belirtiler ishal, kusma ve ateştir. Ortalama 24 saat ile 72 saat arasında yerleştiği bedende kendisini göstermeye başlamaktadır. 5 yaş altındaki çocuklarda genele göre sık görülmesi ve özellikle 6-15 ay arasındaki bebekleri kolay etkileyebilmesi durumun ciddiyetini göstermektedir.

rota virüsü aşısı sonradan yapılır mı

Rota Virüsü Aşısının Zamanı Nedir

Bebek ve çocuklarda tehlikeli olan ishale yol açarak vücuda zarar vermeye devam eden virüsün aşısının uygulanabileceği bebekler için kısıtlı bir zaman dilimi vardır. Rota virüsü aşısı sonradan yapılır mı sorusuna cevap aramak zorunda kalan pek çok aile bulunmaktadır. Özellikle yaklaşan soğuk havalarla beraber virüsün yayılma hızı artacak ve pek çok kişi çocukları için bu endişelere yanıt arayacaktır.

Rota virüsünün yol açtığı ishali önlemek için tek yöntem rota virüsü aşısı yaptırmaktır. Pek çok aile bu aşının ticari amaçla önerildiğini düşünerek, fiyatının da yüksek olması sebebiyle aşıyı yaptırmak konusunda çekimser kalmaktadır. Ancak aşı yaptırmayan ailelerin bundan pişman olma oranları da yüksektir. Rota virüsü aşısı 2 doz olarak uygulanmaktadır. Bebek 2 ve 4 aylıkken uygulanabilir ya da 3 ve 4 aylıkken uygulanabilir. Bebek 32 haftalığa kadar 4er hafta arayla 3 dozda da aşıyı alabilir. Zaman konusunda hassas olan bu aşı sonradan yaptırılamamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Bebeklere hangi çaylar verilmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir