Reklam Alanı
Reklam Alanı
saç derisinde mantar
Sağlık 702 0

Saç Derisinde Mantar Sebepleri Ve Tedavisi

Bir çok insanın muzdarip olduğu başın kaşınması ve aşırı kepek problemi, çoğunlukla saç derisinde mantar hastalığından kaynaklanmaktadır. Sağlıklı saç derisine sahip bireylerde kepek, kaşıntı, yağlanma veya iltihap gibi problemler yaşanmaz. Özellikle başta yaşanan yoğun kaşıntı mantar problemine işaret etmektedir.

Mantar enfeksiyonu en sık karşılaşılan deri rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Mantara neden olan maya türü genellikle cilt, ayak parmakları ve tırnakları ya da saç derisine etki etmektedir. Bu mayanın adı candida albicanstır.

 Saç Mantarı Neden Olur?

Başta bulunan saç derisinde mantar bulunması saç dökülmesine, başın kaşınmasına, saçların sağlıksız olmasına ve kırılmasına neden olur. Ayrıca saç derisinde pullanmalar ve yaralara da neden olmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olan saç mantarı en çok küçük çocuklarda görülmektedir. Saç mantarı hastalığı bulunan birisinin tarağının veya baş havlusunun kullanılmasıyla bulaşabileceği gibi hayvanlardan da saç mantarı hastalığı bulaşabilir. Bağışıklık sisteminin kuvvetli olmaması, kirli havuzlarda yüzmek veya ortak soyunma odalarının kullanılması da saç mantarının bulaşma ihtimalini arttırır.

Saç derisindeki mantar sadece bulaşarak geçmez. Kullanılan bazı antibiyotik, kortizon gibi ilaçlar ya da kemoterapi için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da mantar hastalığı yaşanabilir. Antibiyotikler yapısı gereği zararlı bakterileri öldürürken vücut için yararı olan bakterileri de öldürür. Bu durumda vücut dengesi değişir ve mantar hastalığı daha kolay gelişir.

saç derisinde mantar

 Saç Derisi Mantarının Tedavisi

Tüm mantar rahatsızlıklarında olduğu gibi saç derisinde mantar hastalığı olan kişiler için ilk olarak ağız yoluyla kullanılan mantar önleyici ilaçlar tercih edilir. Saç mantarının tedavisi için şampuanlar da kullanılır. Bu şampuanların içerisinde selenyum sülfit ve zinc pyrithione maddeleri bulunur. Bu içeriğe sahip şampuanların yanında ketakonazal içerikli şampuanlar da kullanılır. Bu tarz harici kullanılan malzemeler mantarı ortadan kaldırmakla beraber yeni mantarın oluşmasını da engeller.

Tıbbı destekle beraber doktorunuza danışarak bitkisel tedavilere de yönelebilirsiniz. Çay ağacı yağı, elma sirkesi, sarımsak, kekik yağı, zerdeçal, hindistan cevizi yağı, aloe vera, hint leylağı, koloidal gümüş ve listerin gibi bitkiler saç derisi mantarının tedavisinde kullanılabilir.

Her hastalıkta olduğu gibi mantar rahatsızlıklarında da tedaviden önce tedbir almak gerekir. Aile bireyleri içerisinde bu hastalığı yaşayan kimseler varsa onların özel eşyalarını kullanmamak gerekir. Havlu, terlik, tarak gibi eşyaların kişiye özel olduğu unutulmamalı ve ortak kullanmaktan kaçınmak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir