Reklam Alanı
Reklam Alanı
saç dökülmesi
Sağlık 174 0

Saç Dökülmesinin Sebepleri – Saç Dökülmesi Çeşitleri Ve Tedavisi

Saç dökülmesi sorunu birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilen sık rastlanan bir durumdur. Mevsimsel değişiklik, stres, demir eksikliği gibi durumlara bağlı olarak meydana gelebilen dökülmeler olabildiği gibi uzun süren saç dökülmeleri ise ciddi hastalıkların ön belirtisi olabilmektedir. Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama bir sayı olarak 100 bin tane saç bulunduğu bilinmektedir. Günde olağan sebeplere bağlı olarak ise 100 ile 200 arası saç teli dökülebilir ve normal olarak kabul edilebilir. Geçici sebeplerden ötürü sağlıklı bir insanda 2 aylık bir süre zarfına kadar saç dökülmeleri yaşanabilir. Ancak daha uzun süren saç dökülmeleri ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Saç dökülmeleri tetikleyici sebebe bağlı olarak 3 ile 4 ay içinde başlayabilmekte olup bu sebep ortadan kalktıktan sonra genellikle 6 ay içinde normale dönmektedir.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Bir saç telinin genel olarak ortalama 4 ile 6 yıl yaşam süresi bulunmaktadır. Doğal olarak bu saç telleri bir süre sonra dökülecektir. Ancak saç dökülmesi miktarı artmış ise farklı sebepleri bulunabilmektedir. Bu sebeplerden başlıca genellikle erkeklerde görülen genetik saç dökülmeleridir ve uzun süre zarfında kelliğe sebep olmaktadır. Diğer bir önemli sebep ise sedef, egzama, mantar veya deri yağlanmasına bağlı olarak ortaya çıkan sebeplerdir. Çağımızın en önemli sorunlarından olan stres ve depresyon ise ciddi boyutlarda olmasa bile saç dökülmesine etki edebilir. Özellikle anksiyete, bipolar ve psikoz durumları ve tedavisinde kullanılan ilaçlar saç dökülme etkeni olarak sayılabilir. Bunların yanı sıra yanlış beslenme alışkanlıkları, vitamin ve mineral eksiklikleri, hormonal bozukluklar, iç hastalıklar ve tedavi sırasında kullanılan ilaçlar, kullanılan kozmetik ürünler ve doğum ya da kemoterapi süreçleri de saç dökülmeye sebep olmaktadır.

Saç Dökülmesi Çeşitleri ve Tedavisi

En çok görülen saç dökülmesi çeşidi erkek tipi saç dökülmesidir. Genelde kelliğe sebep olan bu tür genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Saçkıran tipi ise aynı zamanda bir bulaşıcı hastalık olup sakal bölgesinde de görülmektedir. Vitamin eksikliği ve stres gibi sebeplere bağlı olan saç dökülmeleri ise genellikle geçici olup kolayca ortadan kaldırılabilir. Saç dökülmesinin tedavisi genellikle ilaç tedavisi olmaktadır. Ancak ilerleyen durumlarda saç mezoterapisi, PRP saç tedavisi ya da saç ekimi de tercih edilen tedavi yöntemleridir.

Bebeklerde Saç Dökülmeleri – Nedenleri Ve Tedavi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir