Reklam Alanı
Reklam Alanı
safra kesesi ağrısına ne iyi gelir
Sağlık 216 0

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Tedavisi Hakkında…

Safra kesesi ağrısına ne iyi gelir -Safra kesesi karaciğer tarafından salgılanan safra sıvısının bulunduğu bir organdır. Safra kesesi sorununuz hiçbir belirti göstermemiş olsa bile şiddetli bir ağrıyla kendisini gösterir. Sorunun ne olduğuna bağlı olarak farklı tiplerde ağrı söz konusu olabilmektedir.

Safra Kesesi Ağrısının Nedenleri

Safra taşı olan birçok kişi safra kesesi ağrısı yaşamaz. Ancak safra kanalları çamur ya da safra taşı nedeniyle tıkandığında safra kesesi ağrısı kendisini hissettirir.

Safra kanallarının tıkanıklığında üst karın bölgesinde ani bir ağrı hissedilebilir. Birkaç saat içerisinde azalan bu ağrıya bulantı gibi başkaca semptomlar eşlik edebilir.

Safra kanalı tıkanıklığı ile birlikte dokuda bir iltihap söz konusu ise safra kesesi ağrısı sağ omuza vuran sürekli bir ağrıya dönüşebilir. Abdominal hassasiyet, ateş, mide bulantısı söz konusu olabilir.

Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Safra kesesi ağrısının nedenine yönelik en yaygın uygulanan tedavi laparoskopik yöntemle safra kesesinin alınmasıdır. Ancak bu tedavinin ancak ağrının kronik hale gelmesi aşamasında başvurulması tavsiye edilir.

Safra taşlarını düşürmek amacıyla bazı üniversite hastanelerinde uygulanan yeni ve ileri laparoskopik yöntemler de bulunmaktadır.

Safra kesesinin alınması aşamasına gelmeden bazı yöntemlerle safra kesesi ağrısını önlemek ve safra kesesi ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap bulmak mümkündür.

Ağrı Nasıl Hafifletilir?

Tuzlu su: Safra kesesi ağrısına ne iyi gelir sorusunun ilk yanıtı tuzlu sudur. Bir bardak ılık su, içerisinde bir çay kaşığı tuz eritilerek içilmesi ağrılarınızı hafifletecektir.

Pancar: Pancar, safra sıvısını seyrelten bir etki göstermektedir.  Kendisini ya da suyunu tüketerek fayda sağlayabilirsiniz.

Elma sirkesi: Safra kesesi ağrınız yemekler sonrasında kendisini hissettiriyorsa içeceğiniz birkaç çorba kaşığı elma sirkesi, sindirimi kolaylaştıracak ve ağrılara faydalı olacaktır.

Enginar: Enginar yaprağında bulunan kafeoil kinik asitler, safra akışını artırmada etkilidir.

Karbonat ve limon: Safra alkali bir sıvıdır. Bir bardak suya katacağınız yarım çay kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı limon suyu ile bazik bir çözelti hazırlamış olacaksınız. Safra kesesi ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilecek cevaplar arasında en hızlı etki eden yöntemlerden birisidir.

Zerdeçal: İçeriğinde bulunan kurkumin maddesi birçok faydasının yanı sıra safranın daha çözünür hale gelmesine yardımcı olmaktadır. 

Nane çayı: Nane spazmların giderilmesinde faydalı olduğu gibi safra taşları için de oldukça yararlıdır. Bir fincan suya 1 tatlı kaşığı nane yaprağı eklenerek 3-5 dakika kaynatılması yeterli olacaktır. İçerisine ılıdıktan sonra bir çay kaşığı bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

Sakinleştirici Bitki Çayları – Stresle Baş Edemiyorsanız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir