Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sağ şakak ağrısı
Yaşam 55 0

Sağ Şakak Ağrısı- Nedenleri ve Tedavisi

Beyine giden önemli damarların toplandığı sağ şakak bölgesindeki ağrı, sanılanın aksine yaygın bir durum olup çok kişiyi olumsuz etkilemektedir. Ağrıyla beraber gelen mide bulantısı, baş dönmesi ve gözün arkasına bir bıçak saplanıyormuş hissi nedeniyle bu süreç kişi için işkenceye dönebilmektedir. Sağ şakak ağrısı da dahil olmak üzere çoğu baş ağrısının genel sebepleri stres, az su tüketimi, uykusuzluk, alkol ve düzensiz beslenmedir. Sağ şakakta görülen ağrı gittikçe kötüleşiyorsa bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Kötüye giden ağrılar nörolojik problemlerin eşlikçisi olabilmektedir. Bu problemler arasında konuşma güçlüğü, boyun sertleşmesi ya da kişilik değişimi olduğu bilinmektedir.

Sağ Şakak Ağrısının Türleri

Tek taraflı ağrıya neden olan bilinen en yaygın sebep migrendir. Migren atakları kişiyi günlük işlerini yapamayacak kadar şiddetlenebilir, bulantı ve kusma gibi sorunlarla da ağrıya eşlik edebilir. Sağ şakak ağrısı eğer başladıktan sonra aşamalı olarak kötüleşiyorsa kişi kendisine şu soruları sormalıdır:

. Yediğim besinleri hazmedebiliyor muyum?

. Hormon seviyemde değişmeler olabilir mi?

. Alkol tüketimim arttı mı veya yakın zaman öncesinde fazla alkol aldım mı?

. Stresli bir dönemde miyim? Kaygılandığım şeyler mi var?

Bu soruların bir veya birkaçına verilen cevap evetse, ağrının sebebi migren olabilir. Migren aynı zamanda kişide sese ve ışığa karşı hassasiyet de yaratacaktır.

Sağ şakak ağrısı

Uzun süre hareketsiz kalmak, masa başı işte çalışmak, uyku düzensizlikleri de gerilim tipi baş ağrısı denilen ağrılarla sonuçlanabilmektedir. Migren göre daha hafif atlatılan bu ağrıların sebebi kasların gerilmesidir. Baş ağrısı şikayeti olan kişide burun akması da görülüyorsa bu durum küme tipi baş ağrısının işaretçisi olabilir. Bu tip ağrılar 10 haftadan 1 yıla kadar azalarak geçmektedir.

Sinüslerdeki iltihaplanmalar, diş ve dişeti problemleri de baş ağrılarına sebep olabilecek yaygın sağlık sorunlarındandır. Bazı kişiler de cerrahi müdahale yaptırdıktan sonra sağ şakak bölgelerinde meydana gelen ağrılardan şikayetçi olabilmektedir.

Sağ Şakak Ağrısına Doğal Çözümler

Sağ şakak ağrısı sık karşılaşılan bir durumsa kişinin alacağı ilk önlemler stres seviyelerini kontrol altına almaktır. Uyku düzenlerini oluşturmaları, egzersiz yapmaları ve sigara kullanıyorlarsa bırakmaları yapılan en genel önerilerdir. Lavanta, nane ve papatya yağı ile masaj yapmak ve ılık su ile duş almak da alınabilecek kolay önlemler arasındadır. Kişi ağrının geçmesini beklerken karanlık ve sessiz bir odada uyursa iyileşme süreci de kolaylaşacaktır.

İlginizi Çekebilir: Doğal Ağrı Kesiciler İle Ağrı Geçirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir