Reklam Alanı
Reklam Alanı
  Sağlıklı Saçlar İçin Uzak Durulması Gerekenler
Kadın 104 0

Sağlıklı Saçlar İçin Yapılası Gerekenler

Her insan saçlarının güzel gözükmesi için çaba gösterir. Çünkü sağlıklı saçlar güzelliğin ortaya çıkmasında önemli bir etkendir. Bazı durumlarda saçlar parlaklığını ve canlılığını kaybedebilir. Örneğin çok uzun süre ısıya maruz kaldığında ya da güneşte kalındığında saç telleri kuru ve dağınık bir hal alabilir. Bu nedenle her duştan sonra saçları kurutmak saçlar için çok doğru bir davranış değildir. Yıkadıktan sonra hafif kurulayıp kendi nemini alması sağlanmalıdır. Duş esnasında ise çok sıcak su kullanılmamalıdır. Ilık su ile yıkamak saçlarınızın parlaması için doğru bir tercih olacaktır. Yaz aylarında ise uzun süre dışarıda vakit geçirilecekse saçları güneş ışınlarından korumak için şapka kullanılmalıdır.

  Sağlıklı Saçlar İçin Yapılası Gerekenler

  Bir çok konuda olduğu gibi sağlıklı saçlar içinde sağlıklı beslenmek şarttır. Saçlar karatenin denilen bir çeşit proteinden oluşmaktadır. Bu sebeple dengeli ve düzenli protein alımı saçların güçlü bir yapıda olmasına yardımcı olacaktır. Çeşitli sebeplerle saçlardaki nem azalmaktadır. Her insan kendi saçını tanımalı ve periyodik olarak saçlarına nem maskesi uygulamalıdır. Bu maskelere kozmetik mağazalarından ulaşabileceğiniz gibi bitkisel yağlar ve karışımlarla evde kendiniz hazırlayarak da erişebilirsiniz. Şampuan seçimi ise hassas davranılması gereken konular arasında yer almaktadır. İçeriğine ve hitap ettiği saç tipine bakılmadan alınan şampuanlar saçların yıpranmasına neden olabilir. Örneğin içerisinde paraben, sodyum gibi kimyasal maddelerin yüksek oranda kullanıldığı şampuanlar saçları yıpratır.

  Sağlıklı Saçlar İçin Uzak Durulması Gerekenler

  Sağlıklı Saçlar İçin Uzak Durulması Gerekenler

  Doğru bilinen yanlışlardan biri de her gün saçları yıkmanın gerekli olduğudur. Aslında her gün yıkanan ve dolayısıyla şampuana maruz kalan saç kökleri ve saç derisi kurumaya başlar. Kuruyan saçlarda dökülme ve saç derisinde kepeklenme şikayetini ortaya çıkarır. Sağlıklı saçlar için uygulanacak bakım maskeleri ve kürleri yapım talimatlarına uygun olmalıdır. Saçta ne kadar uzun beklerse o kadar çok iyi olur diye bir yanılgıya düşmeden uzmanların belirlediği süreye uygun kullanılmalıdır. Yıkanılan saçların havluya sarılıp arka tarafa salınması saç tellerinin gergiye gelip kopmasına neden olur. Saçlar inçe pamuklu havlularla hafif hafif masaj yapılarak kurutulmalıdır. Kurutulan saç kısımlara ayırdıktan sonra taranmalıdır. Ayrılmadan tepeden başlanılan tarama işleminde saç tellerinde kırılmalar meydana gelir. Aynı şekilde çok sık taranan saç da kırılmaya daha müsait bir duruma gelir.

İlginizi Çekebilir:   Saç Dökülmesinin Sebepleri – Saç Dökülmesi Çeşitleri Ve Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir