Reklam Alanı
Reklam Alanı
sakal
Yaşam 105 0

Sakal Bakımı Nasıl Yapılır? Basit Yöntemler İle

Erkeklerin doğal aksesuarı olan sakallar pek çok kişi için vazgeçilmezdir. İmaj ve karizma kaynağı olarak görülen sakallar, bakım ve özen istemektir. Sakal bırakmaya karar verdikleri andan itibaren erkeklerin özenli olmaları ve zamanlarının bir kısmını buna harcamaları gerekmektedir. Sakal da saç gibi özen isteyen, uzarken ve şekillendirilirken yıpranabilen yapıya sahiptir. Bu nedenle yazının devamında verilecek ipuçları sakal bakımı nasıl yapılır merak eden herkese yol gösterici olacaktır.

Sakal Bakımını Yapmaya Cildinizden Başlayın

Sakal bırakmaya alışkın olan erkekler kadar olmayan erkekler de bakıma ilk önce ciltlerinden başlamalıdır. Sakal, yapısı gereği daha kalın kıllardan oluştuğu için uzama sırasında tahriş ve kaşıntılara neden olmaktadır. Sakal oluşumundan önce yıllarca rahatça nefes alabilen cilt, sakal uzatmaya başladıkça havasız kalır, bunun sonucunda kaşıntı, sivilce ve kabuk oluşumu gibi problemler görülebilir. Bu problemleri önlemek ya da minimuma indirmek için sakal bakıma önce cilt için koruyucu önlemlerle başlanmalıdır.

Sakal uzatırken cildin nemlenmesi ve nefes alması için yüz temizleyicilerle gözeneklerin açılması sağlanmalıdır. Sonrasında nemlendiricilerle cildin nem dengesi korunmalıdır. Nemlendiriciler cilt tipine uygun seçilmelidir. Uzamaya başlayan sakal bakımı nasıl yapılır ile ilgili detaylar yazının devamındadır.

sakal bakımı nasıl yapılır

Sakal Bakımında Önemli Maddeler

Sakal uzatmaya karar verildikten sonra sakal bakımı nasıl yapılır konusuna dair önemli birkaç ana maddeyle sürece devam edilebilir. Sakalların doğal görünümünü korumak ve dokusunun yumuşak olması için sakal şampuanlarının kullanılması gerekir. Sakal şampuanları, sakal altındaki deriyi nemli tutmaya da yardımcı olur. Şampuan kullanımı sırasında kepek problemi yaşanırsa bu durum genelde durulama işleminin yetersiz olduğunun göstergesidir. Kepeğe karşı şampuan çeşitlerinden kullanmak ya da durulama süresini uzatmak bu durumu engelleyecektir. Şampuanlamanın yetersiz kaldığı sakal tipleri için ise saç kremi kullanmak işe yarayacak bir çözüm önerisidir.

Sakalların kıl kökleri tıraş edilen süre boyunca dengesizleşebilir ve sakalların yönü değişebilir. Bu gibi durumlar için de en uygun çözüm sakal köklerini eğitmektir. Eğitme işlemi sakalın taranmasıyla yapılır.

Sakal bakım yağları da kolayca bulunabilecek yardımcılardandır. İhtiyaca göre bakım yapmayı kolaylaştıracak pek çok sakal yağı çeşidi bulunabilmektedir. Sakal bakım yağları sakallara canlılık katmakla beraber taranmalarını da kolaylaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir: Saç Dökülmesi Çeşitleri ve Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir