Reklam Alanı
Reklam Alanı
Siyah dışkı neden olur
Sağlık 40 0

Siyah Dışkı Neden Olur- Sebepleri Ve Tedavisi

Tıbbi terminolojideki karşılığı “melena” olan dışkının siyah renkte olması, bu durumla karşı karşıya gelenler için ciddi bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Sindirim sisteminde, üst bölgelerdeki kanamayı işaret eden bu duruma sık rastlanıldığında ya da uzun süre devam ettiğinde doktora gidilmesi gerektir. Kişinin kan yutması haricinde siyah dışkı problemi yaşaması halinde “siyah dışkı neden olur” konusuyla ilgili bir uzmana görünmesi gerekmektedir.

Siyah Dışkının Kaynağı Nedir

Siyah dışkı neden olur sorusunun cevabı üst sindirim sistemi kontrol edilerek alınır. Üst sindirim sistemi yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının başlangıç kısmı olarak tanımlanmaktadır. Siyah dışkının kaynağı bazen yemek borusu ve ağız bölgesinde de aranmaktadır.

Bebeklerde görülen siyah dışkının kaynağı doğum sırasında anne kanını yutması olabilmektedir. Birkaç gün sürebilen bu durum daha uzun sürerse mutlaka doktora gidilmelidir.

Uzun süreli ağrı kesici kullanan kişilerde de siyah dışkı görülebilmektedir. Çoğu ağrı kesicinin uzun süre veya kontrolsüzce kullanılması sonucu mide yaraları oluşmaktadır. Midedeki yaraların kanamasıyla bu kan dışkı yoluyla atılır. Bu durumda dışkı rengi siyah olur.

Dışkıda görülen siyah renk genellikle önemli bazı hastalıkların habercisidir. Bu hastalıklar listesinin içinde yemek borusu varisi, gastrit, kalın bağırsak kanseri, mide ülseri gibi ciddi hastalıklar bulunmaktadır. Geniş kapsamlı bir muayene yapılmasını gerektiren bu durum eğer ciddiye alınmazsa sonuçları büyüyebilecek hastalıkların işaretçisidir.

Siyah dışkı neden olur

Siyah Dışkının Tedavisi Nasıl Yapılır

Siyah dışkı neden olur sorusuna alınan cevapla beraber kişiye farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Tedaviden önce hastanın kullandığı ilaçlar, kan kusma problemi olup olmadığı, dışkı rengindeki siyahlığın ne kadardır sürdüğü ve diğer rahatsızlıkları öğrenilir. Üst sindirim sistemine detaylı bir muayene yapılması gerektiren bu süreçte endoskopi cihazıyla kanama bölgesi saptanır. Kanama bölgesine ve nedenine göre uygulanacak tedavi değişkenlik göstermektir.

Eğer kişinin kullandığı ilaçlar siyah dışkıya neden oluyorsa ilaç değiştirilir. Siyah dışkıya neden olan sağlık problemi ülserse yaralar dağlanarak kapatılır. Sorun damarlardan kaynaklıysa halk arasında dondurma yöntemi diye tabir edilen kriyoterapi ile anormal damarların sorun çıkarmasının önüne geçilir. Kişinin üst sindirim sisteminde açık damarların sebep olduğu bir sağlık sorunu saptanırsa klips uygulanarak açık yara kapatılabilir. Ancak daha önemli sağlık problemlerinde cerrahi uygulamalarla hasta tekrar sağlığına kavuşturulmaktadır.

İlginizi Çekebilir:Dışkıda Mukus Neden Olur Sebepleri ve Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir