Reklam Alanı
Reklam Alanı
sol kaburga ağrısı
Sağlık 797 0

Sol Kaburga Altı Ağrısı Neden Olur- Sebepleri ve Tedavisi

Sol kaburga altında hissedilen ağrının pek çok sebebi olabilmektedir. Bu sebepler bazen hafif ve geçici olmakla beraber bazen de çok ciddi sağlık problemlerinin işaretçileri olabilmektedir. Karnın sol üst tarafında ya da sol kaburganın alt bölgesinde ağrı hisseden kişilerin sol kaburga ağrısı neden olur sorusuna cevap aramaları bu nedenle gayet doğaldır.

Sol Kaburga Altı Ağrısı Nasıl Hissedilir

   Sol kaburga altı ağrısı neden olur diye araştırma yapan kişiler bu ağrıyla beraber şu belirtileri yaşayabilmektedir. Mide yanması hissi bu kişilerdeki diğer belirtilerdendir. Bazen de kişi kalp krizi geçirdiğini düşünebilir. Bu iki his de birbirine çok benzedikleri için genellikle birbirleriyle karıştırılabilmektedir. Bu kişiler dalak ve akciğer bölgelerinde de rahatsızlık hissi yaşabilmekte ve bu ağrıyı o bölgelerdeki sorunlara bağlayabilmektedir.

Kalp problemlerinde kaynaklı sol kaburga altı ağrısı göğüs bölgesine ve çeneye de yayılmaktadır. Mide bulantısı da yaşayabilen bu kişiler genellikle öksürdüklerinde ya da hapşurduklarında ağrının şiddetlendiği şikayetiyle de doktora gitmektedir.

sol kaburga ağrısı sebepleri

Sol Kaburga Ağrısına Sebep Olabilen Sağlık Sorunları

Eğer ağrı kalpten kaynaklıysa, kalp krizi, anjin ve perikardit problemleri bu ağrının oluşmasında ana etkenler olabilmektedir. Kalp krizi, göğüste sıkışma hissi, daralma ve nefes almakta güçlükle de kendini belli etmektedir. Kalp krizi genel kanının aksine aniden ortaya çıkan bir durum olmak zorunda değildir. Günler veya haftalar boyunca da sürebilen bu durum kriz ilerledikçe belirtilerini göstermektedir. Bir diğer kalp krizi belirtisi olan anjin de, sol kaburga altıyla beraber omuz, kol ve çenede de ağrı hissine neden olabilmektedir. Stresli ve kilolu kişilerde anjin görülme olasılığı daha yüksektir. Kalp etrafında bulunan zarın iltihaplanması durumunda da perikardit denilen sağlık problemi sol kaburga altında ağrı hissine neden olabilmektedir. Genellikle ilaç kullanmaya gerek kalmayan bir sağlık problemidir.

 

   Sol kaburga altı ağrısı neden olur sorusuna cevap arayan kişilerin bir kısmının da mide ve sindirim sorunları bulunabilmektedir. Gaz sıkışması, kabızlık, mide yanması veya reflü kaynaklı olabilen bu ağrı hissi, kişiden kişiye değişerek ilaç kullanmadan kendiliğinden iyileşebilmektedir. Yine de uzun süreli ağrı şikayetlerinde uzman görüşü almak önemlidir. Huzursuz bağırsak sendromu ve bağırsak iltihabı da bu ağrıya neden olmakta ve tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Böbrek, dalak ve pankreas gibi sağlık sorunlarının da sol kaburga altı ağrısına yol açtığı bilinmektedir. Şayet sorun bu organlardan kaynaklıysa, hasta tedaviye başlamak için geç kalmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: Sol Karın Ağrısı- Karnımın Solu Ağrıyor Diyenler Dikkat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir