Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sol testis ağrısı
Sağlık 41 0

Sol Testis Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Testis ya da diğer adıyla erbezi ağrısı her erkeğin kabuslarından biridir. Kronik olarak yaşanması kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler, günlük yaşamını devam ettiremeyecek kadar kişiyi rahatsız edebilir. Hastaların şikayetlerine göre önce hafif şiddette başlayan ağrı, zamanla kişinin bünyesine de bağlı olarak şiddetini arttırmaktadır. Sol testis ağrısından şikayet eden kişilerin geç olmadan üroloji uzmanına görünmeleri gerekmektedir.

Sol Testis Ağrısının Nedenleri

Sol testis ağrısı bazen kısmi olarak dış nedenler kaynaklı olabilmektedir. Bu nedenler zaman içinde geçebilmekte veya başka bir rahatsızlık sonucu oluşabilmektedir. Hastalıklara bağlı olarak yaşanan testis ağrıları tedavi sürecinin yan etkisi olabilir ya da hastalığın ortaya çıkması için bir işaretçi olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu testis ağrısının en yaygın sebeplerinden biridir. Bunun haricinde diyabet hastalığında, meni kanalı hastalığında ve epididimit olarak bilinen testis iltihabı rahatsızlıklarında da testise ağrılar olabilmektedir. Testise darbe alma, testis etrafında sıvı birikmesi, skrotal kitle oluşumu ve uzun süre testislerin boşaltım yapmaması da ağrıyla sonuçlanan sebeplerdendir. Testis ağrısı yaşayan erkeğin iç çamaşırı tercihi de ağrıyı tetikleyen faktörlerdendir. Dar iç çamaşırı giymek testisler besin taşıyan damarları sıkıştırır ve bu da acılı sonuçlar doğurabilir.

Sol testis ağrısı

Sol Testis Ağrısı Hangi Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Erkekler arasında çok yaygın bir rahatsızlık olan kasık fıtığı, belirti olarak vücutta sol testis ağrısı şeklinde kendini belli ediyor olabilir. Kasık fıtığına bağlı olarak testislerde oluşan ağrı, kendisini sağ testiste de gösterecektir. Özellikle tek taraflı ağrıdan şikayetçi olan hastaların testis kanseri olasılığını da göz önünde bulundurmaları gerekir. Kanser gibi testis bükülmesiyle sonuçlanan fiziksel travmalar da tek taraflı testis ağrısı yaşanmasına sebep olabilmektedir. Her iki durum da ciddi rahatsızlıklar olduğu için hastaların hemen bir üroloji uzmanına gitmeleri önemlidir.

Testiste kan birikmesi ya da iltihap oluşumu da testis ağrısı yaşanmasına sebebiyet verebilir. Kan çıbanı ve orşit olarak da adlandırılan bu durumlarda ağrı dışında şişme gibi durumlar da gözlemlenebilir. Bazen de hastalar böbrek taşı ağrısını testis ağrısı olarak algılayabilmektedir. Bu sebeplerin dışında varikosel, spermatosel, kıl dönmesi ve testis çatlakları da testis ağrısının görüldüğü rahatsızlıklardır.

İlginizi Çekebilir: Doğal Ağrı Kesiciler- İlaç Kullanmadan Ağrı Geçirme

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir