Reklam Alanı
Reklam Alanı
sözleşmeli İKM zorunlu hizmet yapar mı
Haber 67 0

Sözleşmeli İKM Zorunlu Hizmet Yapar Mı?

Devlet kurumlarında kadrolu çalışanlar olduğu kadar sözleşmeli çalışanlar da bulunmaktadır. İKM olarak kısaltılan infaz koruma memurları da sözleşmeli ya da kadrolu çalışan gruplarından biridir. Görev yerleri genellikle cezaevleri olan infaz koruma memurları, tutuklu ve mahkumların ihtiyaçlarını karşılamakla, güvenliklerini sağlamakla ve kurum içerisindeki asayişi korumakla görevlidirler. Bu işin yapılabilmesi için belli bir eğitim almaları ve güçlü bir psikolojiye sahip olmaları gerekmektedir. İnfaz koruma memuru sözleşmeli ya da kadrolu alımlar hemen her yıl yapılmaktadır. Bu mesleği icra etmeyi düşünenlerin ise akıllarında genellikle sözleşmeli İKM zorunlu hizmet yapar mı sorusu olmaktadır.

İKM Eğitim Süreci ve Aranan Koşullar

   İnfaz koruma memurlarının mesleğe başlamadan önce bir eğitim sürecinden geçmeleri gerekmektedir. Mesleğin yapılabilmesi için tamamlanması zorunlu olan bu eğitim sürecine başlamadan önce bazı temel şartlar aranmaktadır. KPPS’de 70 ve üzeri puan almak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesine uyum sağlamak, 18 yaşından büyük olmak bu listenin başında gelmektedir. Adayların eğitim seviyeleri, fiziksel durumları ve sicil kayıtları da aranan diğer şartlardır. Sözleşmeli personellerin de kadrolu personellerle aynı kurallara tabii olmaları nedeniyle pek çok kişi sözleşmeli İKM zorunlu hizmet yapar mı sorusunu sormaktadır.

sözleşmeli İKM zorunlu hizmet yapar mı

İKM Olmak İsteyenler Tarafından Sıkça Sorulan Sorular

   İKM olmak isteyenlerin merak ettikleri bazı başlıca sorular bulunmaktadır. Örneğin İKM askerlik yapar mı bunlardan biridir. Bu sorunun cevabı evettir, buna karşın İKM olabilmek için askerliğin yapılmış olması şartı aranmamaktadır. Diğer bir soru ise zorunlu tayin olup olmadığı ve nasıl tayin istendiğidir. Zorunlu tayin olmamaktadır, tayin isteği ise sözleşmeli ve kadrolu memurlara göre farklı süreçlere bağlı olarak işlemektedir.

İKM çalışma saatleri de oldukça merak edilmekle beraber bu sorunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Vardiyasız sistemle çalışan gündüz personelleri sabah 08:00 akşam 17:00 arası düzenli bir çalışma sistemine sahiptirler, vardiyalı çalışılması da mümkündür. Eğer memurların 4 yıllık bir üniversiteden diplomaları varsa, infaz ve koruma başmemuru olarak yükselme şansları da olmaktadır. En çok merak edilen sorulardan olan sözleşmeli İKM zorunlu hizmet yapar mı sorusunun cevabı ise hayırdır.

İlginizi Çekebilir: 2019 İnfaz Koruma Memuru Maaşları- Enflasyon Zammı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir