Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sözleşmeli katip zorunlu hizmet yapar mı
Haber 37 0

Sözleşmeli Katip Zorunlu Hizmet Yapar Mı?

Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışan katiplerin bir kısmı kadrolu memurken, bir kısmı sözleşmelidir. Son yıllarda açılan kontenjanlarda sözleşmeli alınan memurların kadrolu alınan memurlara göre çok daha fazla olması ise akıllara bazı soru işaretlerini getirmektedir. Bunlardan biri de “Sözleşmeli katip zorunlu hizmet yapar mı” sorusudur.

Katipler Ne Yapar, Görev Tanımları Nedir?

Mahkemelerde bulunmaları en az hakim kadar zorunlu olan katipler, adalet sistemimizin önemli çarklarından biridirler. Adliyelerde, icra dairelerinde, bölge idare mahkemelerinde ve seçim kurumlarında çalışan, tutanakların düzenli tutulmasını, yazışma ve dosyalamaların takibini yapan kişilere zabıt katibi denmektedir. Zabıt katipleri gerekli görüldüğü durumlarda hakimlerle beraber keşif gezilerine de gitmekle yükümlüdürler.

Sözleşmeli katip zorunlu hizmet yapar mı

Gözünüzün önüne bir mahkeme salonu getirdiğinizde, hakimin, avukatların, davalı ve davacı tarafların söylediği her kelimeyi kaydeden kişiler katiplerdir. Hemen her yıl adalet sistemindeki ihtiyaca bağlı olarak sözleşmeli ve kadrolu katip alımları yapılmaktadır. Sözleşmeli katip olarak seçilenlerin ise en çok merak ettikleri konular sözleşmeli katip zorunlu hizmet yapar mı ve maaş bilgileridir.

Sözleşmeli Katip ile Kadrolu Katip Arasında Fark Var mıdır?

   Devlet kurumlarında çalışmak isteyen çoğu kişi işe kadrolu olarak girmeyi hayal etmektedir. Kadrolu çalışanların sözleşmeli çalışanlara göre maaşlarının bir miktar daha yüksek olması ve iş kaybetme risklerinin daha az olması nedeniyle sözleşmeli çalışan olmaktansa kadrolu çalışan olmak tercih sebebidir. Ancak açılan kadrolarda alımların çok büyük kısmı sözleşmeli yapılmaktadır. Sözleşmeli çalışanların bir süre sonra kadrolu olabilme şansları ise dezavantajların görmezden gelinmesini sağlamaktadır.

Sözleşmeli katipler de kadrolu katiplerle aynı çalışma kurallarına bağlı olmaktadır. Mesleğin getirileri ve zorunlulukları aynıdır. Bu durumda sözleşmeli katip zorunlu hizmet yapar mı sorusunun cevabı hayırdır. Ancak bunun temel nedeni katiplerin zorunlu hizmet yapan meslek grupları içine girmemesidir. Bazı dönemlerde zorunlu hizmetin kamuya bağlı tüm meslek gruplarına getirileceği konuşulsa da şu anda sadece polisler, doktorlar ve öğretmenler zorunlu hizmet yapmaktadır. Katipler için bu zorunluluk olmamakla beraber mülakatlar sonucu kazandıkları bölgede belirlenen süre boyunca kalmaları gerekmektedir. Bununla beraber sözleşmeli çalışanların kadrolu çalışanlardan farklı olarak eş durumundan yararlanmaları da daha güçtür.

İlginizi Çekebilir: 2019 Zabıt Katibi Maaşları- Enflasyon Zammı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir