Reklam Alanı
Reklam Alanı
Spor bırakılırsa kaslar erir mi
Spor 238 0

Spor Bırakılırsa Kaslar Erir Mi?

Şehir yaşamı nedeniyle çoğu insanın hareketsiz kaldığı, ofislerindeki masalarda günün çoğunluğunu oturarak geçirdiği günümüzde, spora yönelenlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Vücudunu forma sokmak, kilo vermek ya da enerjisini atmak için spora başlayanların ya da başlamak isteyenlerinin çoğunun tek bir kaygıda buluştuğunu görüyoruz. Spor bırakılırsa kaslar erir mi ?

Spor yapmak, özellikle de vücut geliştirmek belli bir disiplin içinde yapılması gereken bir eylemdir. Düzenli yapılan sporla vücut o tempoya uyum sağlar ve bunun devamlılığını ister. Ne var ki hayatta bazı gelişmelerden ötürü sporu bırakmak ya da spora ara vermek gerekebilir. Peki bunun sonucunda vücuda neler olur? Ne gibi değişiklikler beklenebilir?

Spor bırakılırsa kaslar erir mi

Sporu Bırakmanın Vücuda Genel Etkileri

Spor yaparken uygulanan programlara göre şekil alan vücuda, sporu bırakmanın etkileri de bu programların amaçlarına göre yansımaktadır. Düzenli yapılan spor sonrası vücuttaki yağ oranı azalır, vücut sıkılaşır ve kaslar gelişir. Sporu bırakmanın vücuda etkileri ortalama 1 ay sonra gözlemlenmeye başlanabilir. Kişi daha çabuk yorulmaya başladığını hisseder, vücutta bazı bölgelerde yumuşama gözlemler. Ağırlıkta çok fazla bir fark olmasına gerek yoktur. Kişi mevcut ağırlığını korusa dahi kas kütlesi yerini yağ kütlesine bırakmaya başlayabilir. Spor antrenmanlarını genel olarak kardiyovasküler programlara göre yapan kişiler için sporu bırakmanın ya da spora ara vermenin etkisi çok olmayacaktır. Performanslarında düşme gözlemlenebilir ancak ara verilen sürede ağırlık kaldırmaya devam etmeleri etkileri azaltacaktır. Spor bırakılırsa kaslar erir mi sorusuna buna göre kişinin spor programına göre kas dokularında küçülme olabileceği yönünde cevap verilebilir.

Kas Erimesi Nedir?

 Spor bırakılırsa kaslar erir mi sorusuna net cevap vermeden önce kasların hareket hafızaları olduğunu hatırlatma yarar var. Kas dokuları spor yaptıkça kendilerini geliştirir ve uygulanan programa adapte olurlar. Spor bırakılınca ya da spora ara verilince kaslar alışılmışın dışında bir düzene ayak uydurmaya çalışacaktır. Kısacası vücudun hareket ettirilen her bölgesinde kas dokusu gelişirken, hareket bırakılınca kas kütlesi azalmaya başlar. Bu durumda cevap kasların eridiği yönündedir. Bu erimenin derecesi kişinin kendi bünyesine bağlı olarak değişir. Spora ara verilse dahi ağırlık kaldırma, mümkün olduğunca hareketli yaşama gibi alınabilecek önlemlerle de erime seviyesi minimuma çekilebilir.

İlginizi Çekebilir: Spor Yaparken Kullanılan Besinler- Doğal Sporcu Besinleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir