Reklam Alanı
Reklam Alanı
doğal sporcu besinleri
Sağlık 192 0

Spor Yaparken Kullanılan Besinler- Doğal Sporcu Besinleri

Sebebi ne olursa olsun spor yaparken alınan besinler sporcular için hedeflerine daha iyi ve daha sağlıklı ulaşmaları için bir araçtır. Sağlıklı kilo alıp vermek, vücudunu şekle sokmak ya da sadece sevdiği için spor yapan insanlar bu süreçte beslenmelerine de dikkat etmelidir. Besinlerle yeterince protein, karbonhidrat ve yağ alınması spordan daha olumlu sonuç almak demekti. Ayrıca doğru beslenme ile performans artışı da görülmektedir.

Spor yapmadan birkaç saat öncesinde ana öğün yemek, bir saat kadar öncesinde ara öğün ile hafif beslenmek ve mutlaka bol su içmek çok önemlidir. Spor sonrasında ise et, yumurta ve süt ürünleriyle birlikte vücuda kaliteli protein girmesini sağlamak gerekir.

Spor Yaparken En Çok Kullanılan Besinler Nelerdir- Doğal Sporcu Besinleri

 Spor yaparken kullanılan besinler listesinin başında yumurta gelmektedir. Her sporcunun ihtiyacı olan Omega 3 zengini besinlerin başında da balık ve ceviz gelmektedir. Özellikle ceviz içerisinde bulundurduğu polifenol sayesinde kalbi de korumaktadır.

Spor yapan herkesin sağlıklı beslenmesi açısından sebze ve meyvelerin önemi yadırganamaz. Mor, yeşil, kırmızı ve sarı renkli besinler içerdikleri maddeler sayesinde vücuda çok sayıda yarar sağlamaktadır. Bunların başında vücut sıvılarını düzenleme, krampları önlemek, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamak, bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi önemli artılar gelmektedir.

Çoğu sporcunun kullanmaktan çekindiği besinlerden olsa da makarna ve pirinç de spor yapanlar için alınması gereken besinlerdir. Tahıl oranı yüksek olduğu sürece bu besinler sporcular için hedeflerine ulaşırken yardımcıları olacaktır.

Sıvı alımı da spor yapanlar için önemlidir. Vücuda yeterli miktarda su ve süt alınması sağlığın korunması için önemli olup, özellikle süt sıvı kaybını dengelemektedir. Egzersiz sonrası tüketilen süt, kurtarma ve iyileştirme açısından çok önemlidir.

Spor Yaparken Besin Yerine Protein Tozu Kullanımı

Pek çok kişi spor yaparken kullanılan besinler listesine protein tozunu da eklemektedir. Doğru beslenmeyle vücudun ihtiyacı olan proteini alan sporcular için protein tozu kullanmaları önerilmez. Kullanılan protein tozları da iddia edildiği gibi her zaman gerçek protein tozu çıkmamaktadır. Bu durumda vücuda yarar değil zarar verilmiş olur. Kullanılacak protein tozları iyi araştırılmalı ve alınması gereken miktar kontrol edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Spor Yaparak Kilo Almak Mümkün Mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir