Reklam Alanı
Reklam Alanı
Stresle baş etme yöntemleri
Sağlık 459 5

Stresle Baş Etme Yöntemleri

Günlük yaşamın en zorlayıcı etkenlerinden biri olsa da stres; insan hayatının değişmez parçalarından bir tanesi… Hayat kalitesini doğrudan etkileyen, fizyolojik ve psikolojik pek çok rahatsızlığın doğrudan ya da dolaylı olarak tetikleyicisi olan stresle baş etme yöntemleri de stresin kendisi kadar yaşamımızda yer alması gereken savunma metotları durumunda.

Bir iş görüşmesinde, çalışılan meslekte, okulda, partide veya trafikte… Her nerede karşımıza çıkarsa çıksın baş etmemiz ve olumsuz etkilerinden kaçınmamız gereken bir unsur olan strese karşı koymak için bazı küçük ipuçları var.

Bazı Stresle Baş Etme Yöntemleri ve İpuçları

El Ve Yüz Yıkamak

Stresle Baş Etme Yöntemleri

Bedenin, özellikle yüzün suyla temas etmesi stresi azaltan yöntemlerden bir tanesidir. Sinir sistemini pozitif etkileyen bu yöntem geçici de olsa rahatlamak için her zaman başvurulabilir bir yardımcı.

Yazmak

yazmak

Stresle baş etme yöntemleri arasındaki en havalı madde! Ne yazıldığının çok da önemi yok. Hisleri kağıda dökmek ya da düşünceyi başka bir yöne kanalize etmek için yazmak biçilmiş kaftan!

Nefes Egzersizleri

nefes egzersizleri

Nefes Egzersizi yapmak hem bedenen hem de ruhen ferahlamanıza yardımcı olacaktır.

Hareket Etmek

yürümek

Atlayıp zıplamak, dans etmek, yürüyüş yapmak. Hangisi olduğunun bir önemi yok. Yeter ki durmayın!

Duş Almak

duş almak

Suyla temas etmenin sakinleştirici etkisi olduğunu belirtmiştik. Doğal olarak; Ne kadar temas, o kadar huzur!

Hobi Edinmek

hobi edinmek

Resim, müzik, sinema… Yapmayı sevdiğiniz, gerilimden uzaklaştırdığını hissettiğiniz her türlü aktivitenin stresle savaşta sizin safınızda yer aldığını unutmayın.

Stresin Bir Sağlık Sorunudur

Pek çok etkenin sonucu olabilen stresin bir sağlık sorunu olduğunu göz ardı etmemekte yarar var. Çeşitli anksiyetelerin kaynağı olabilen bu sorunun stresle baş etme yöntemleri ve küçük müdahalelerle aşılamayacak boyutta olması halinde bir uzmandan yardım almayı ihmal etmemek gerekiyor.

Fizyolojik olarak yorgunluk, kas ağrıları, terleme gibi belirtilerle kendini gösteren stres psikolojik olarak ise endişe hali, kontrol kaybı hissi, odaklanmada zorluk yaşama, öfke ve unutkanlık gibi sıkıntıların habercisi olabilir.

Yol açtığı sorunlar madde bağımlılığı, sosyallikten kaçınma, beslenme ve uyku bozukluklarına kadar varabilen stresle kalıcı şekilde mücadele etmek için hekim gözetimi de ihmal edilmemesi gereken bir seçenek.

“Stresle Baş Etme Yöntemleri” üzerine 5 yorum

 1. Ayşe Yıldız dedi ki:

  Bence stresle baş etme yöntemleri diye birşey yoktur. Stresle baş edebilmek için stresi ortaya çıkaracak etkenlere önceden tedbir alınmalıdır.

 2. özcan canoğlu dedi ki:

  stresle baş etme yöntemleri olarak nefes egzersizlerini yararlı buluyorum

 3. Ahmet Satır dedi ki:

  Cidden sporla ilgilenmek stresi uzaklaştırıyor. 1 aydır sporla yakından ilgileniyorum hayatım daha düzene girdi ve spora gidince streslerden uzaklaşıyormuşum gibi hissediyorum

 4. Elvis dedi ki:

  Çağımızın en büyük hastalığı, diğer hastalıkların da davetcisi ve annesi olarak nitelendirdiğim bu modern hastalığı tez zamanda ortadan bünyeden atmak gerekir.

 5. Akif Yüzbaşı dedi ki:

  Bu maddelerde stresle başetmek için ideal olabilir ama size en iyi yöntemi söyleyim size laf diyenleri sallamayon. Unutun gitsin hatta içinizde kalmasın siz laf söyleyin onun içinde patlasın sizin degil. Ayrıca işinizi eve getirmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir