Reklam Alanı
Reklam Alanı
sürekli diyet yapmanın zararları
Sağlık 229 0

Sürekli Diyet Yapmanın Zararları- Dikkat!

Vücudunuza en uygun beslenme programı ile fazla kilolardan kurtulmaya diyet denmektedir. Medyanın dayattığı incelik kıstasları insanların bilinçlerinde ideal vücut imajı çizmektedir. Buna bağlı olarak insanlarda zayıf olma, zayıf kalma düşünceleri yer edinmiştir. Günümüzde zayıflamak isteyen herkes onlarca farklı diyet programına rahatlıkla ulaşabilmektedir. Hızlı ve kolay yoldan zayıflamayı vadeden, tek yönlü beslenmeyle hedeflere ulaşmayı garantileyen ve daha pek çok farklı türde diyet programları kilo vermek isteyen insanlar tarafından uygulanmaktadır. Uyguladığı bir diyetten istediği sonucu alamayan insanlar hemen arkasından bir diğer diyet programına başlamakta sakınca görmemektedir. Peki, sürekli diyet yapmanın zararları nelerdir? Bu soruya öncelikle diyetin nasıl uygulanması gerektiğiyle cevap verelim.

Diyet Nasıl Uygulanmalıdır

Öncelikle şu algının oluşması çok önemli; diyet aç kalmak değildir! Kişi bilinçsizce yaptığı, kendisini aç bırakmaya zorladığı diyetler sonucunda başta kilo kaybı hedefine ulaşmış gibi görünse de bir süre sonra vücut aç kalma psikolojisiyle aldığı her besini depolama ihtiyacıyla hareket edecektir. Bu durum da vücuttaki yağ oranının artmasına sebep olacaktır. Doğru diyet, kişiseldir ve bir uzmanla programlanmalıdır. Bir kişinin başarı sonuç aldığı bir program bir başkasında işe yaramayabilir. Tek taraflı besin grupları üzerine yapılan diyetler de aynı şekilde vücutta olumsuz etkiler bırakır. Örneğin sadece sebze yiyerek yapılan ya da karbonhidratla proteini ayırarak diyet uygulatan programlar doğru değildir. Başarılı bir diyet programında tüm besin değerleri belli oranlarda tüketilmelidir. En önemlisi her diyet programının belli bir süresi vardır, aksi halde sürekli diyet yapmanın zararları kaçınılmazdır.

sürekli diyet yapmanın zararları

Sürekli Diyet Yapmanın Vücuda Zararları Nelerdir

Her diyet programının uygulanması gereken belli bir süre vardır. Diyet programıyla kilo vermenin yanı sıra kişinin diyet sonrası daha az yemek yemesi hedeflenir. Diyet programı uygulanırken bile arada kaçamaklar yapmak sorun değilken, sürekli diyet yapmanın zararları vücutta kendilerini gösterecektir. Özellikle hızlı kilo vermeyi amaçlayan şok diyet programlarını arka arkaya uygulamanın sonucu olarak kalp ve kemik dokuda erimeler görülebilmektedir. Böbrek ve karaciğer de bu durumdan olumsuz etkilenir. Kişi asabi olur ve yoğun baş ağrıları gözlemlenebilir. Vücudun dengesinin bozulmasıyla ciltte bozulma ve saç dökülmesi de sonuçlardan bazılarıdır. Diyet uzadıkça hasarların kalıcılığı da artmaktadır.,

İlginizi Çekebilir: Hızlı Kilo Verdiren Diyetler-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir