Reklam Alanı
Reklam Alanı
olympos antik kenti nerde
Yaşam 40 0

Tarihi Mirasımız Olympos Antik Kenti ’nin Geçmişi Ve Bugünü

Tarihi M.Ö. 300’lü yıllara kadar giden, kesin kuruluş tarihi bilinmeyen, Türkiye’nin tatil cennetlerinden Antalya şehri içindeki Olympos-Bey Milli Dağları Milli Parkı’nın bir kısmını oluşturan Olympos Antik Kenti ’nin adının Yunanca karşılığının “ulu dağ” olduğuna inanılmaktadır. Bu ismi bugün Tahtalı Dağı olarak bilinen dağdan almıştır.

Dünya’da Olympos ismiyle bilinen yirmiden fazla dağ, tepe ya da bu bölgelere yakın yerleşim yerleri vardır. En ünlü Olympos Dağı ise Yunanistan’da Tanrıların Evi olarak anılan dağdır. Bazı kesimlerce Yunanistan’daki adaşıyla karıştırılsa da, Olympos Antik Kenti’nin de tarihi ve mitolojik efsaneleri yadırganamayacak kadar çoktur.  Geniş bir akropolis olan bu kentin, Yanartaş efsanesinden yola çıkılarak olimpiyat oyunlarının ilk ev sahipliğini yaptığı ve Kimera’nın ateşinin yandığı yer olduğu da bunlardan bir kısmıdır.

Kurulduğu günden 15. yüzyılda Osmanlı Donanmasının Akdeniz’i fethetmesine kadar geçen sürede inişli çıkışlı bir tarihi olması. Olympos’u kültürel miraslarımız listesinde önemli bir noktaya taşımaktadır. Pek çok farklı inanç ve kültür Olympos toprakları üzerinde can bulmuş olup bugünkü kalıntılarıyla varlıklarını sürdürmektedir. Yapılan ritüellerle Pers tanrısı Mitras ve Yunan tanrısı Hephaistos yüceltilirken,  mimarisinde de mitolojiden ve Hıristiyan kültüründen izlere rastlanmaktadır. Özellikle kazılar sonucu çıkan lahitler, antik kentin tarihi değerini destekler niteliktedir.

21.Yüzyılda Olympos Antik Kenti

Günümüzde Olympos Antik Kenti sakin ve doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenlerin, özellikle öğrencilerin ve kamp yapmayı sevenlerin gitmeyi en çok tercih ettiği yerlerden biri. Ağaç evlerden pansiyonları, kamp alanları, spor ve eğlenceli aktivitelerinin yanı sıra doğal ve tarihi güzellikleriyle keşfedilmeyi beklemektedir. Bu bölge, genelde genç kesimden ziyaretçileri, misafirperver işletme sahipleriyle hem huzur dolu günler geçirmek isteyenlere hem de spor aktiviteleriyle ilgilenenlere kucak açıyor. Caretta carettaların üreme alanı olan bu bölge, doğanın bu mucizesine tanık olmak ve doğacak yavrulara yardım etmek isteyen ziyaretçileriyle de önemini arttırıyor.

olympos antik kenti nerde

Olympos’u günümüzde popüler yapan bir diğer etken de betonlaşmadan bu kadar uzak olması. Ülkemizin çoğu tatil bölgesinde görülen 5 yıldızlı lüks otellerin, yazlık sitelerin olmaması, korunan doğal ortamların cezp edici güzelliği, şehirdeki betonarme yaşamlarından uzaklaşmak isteyen herkes için en ideal tatil yerleri arasında bulunmaktadır.

Stresle baş edemiyorsanız sakinleştirici bitki çayları isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Olympos Antik Kenti’ne Gitmeden Önce İpuçları

  Olympos Antik Kenti ’nde konaklama pek çok yere göre uygun olsa da, tatil yapacakların yanında nakit para bulundurmaları çok önemli. Kent merkezinden uzak olan bu bölgeye ulaştıktan sonra ATM bulunması çok zordur. Yanında nakit para taşıyan ziyaretçilerin mümkün olduğunca alışverişlerinde kart kullanmaları gerekebilir.

Sahile gitmek isteyen ziyaretçiler ise girişte müze kart kullanabilir ya da gişelerden giriş bileti alabilirler. Ancak çoğu ziyaretçi yüksek fiyatlara tekli giriş ücreti verirken, pansiyonlarda konaklayanlar daha uygun fiyata 1 hafta geçerli çoklu giriş kartı alabilirler. Bir diğer önemli nokta da antik kentin içinden sahile giderken yılanlara dikkat edilmesi gerektiğidir.

Olympos’ta tatil planı yaparken spor aktivitelerini seven ziyaretçilerin buna göre bir zaman çizelgesi çıkarması da yararlı olacaktır. Zira doğanın verdiği huzuru tatmak isterken aynı zamanda bölgeyi tanımak ve doğal güzellikleri keşfetmek kısa sürmeyecektir.

Fazla Uyumanın Zararları Nelerdir? Çok Uyumak Zararlı Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir