Reklam Alanı
Reklam Alanı
tesla roadster
Haber 297 0

Tesla Roadster Mars Yolcusu

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk sahibi olduğu Tesla Roadster aracını Mars’a göndermeye hazırlanıyor.  2020 yılında piyasaya sunulacak araç, tam bir teknoloji harikası. Teknoloji ile spor otomobilin bir araya geldiği bu akıllı araç, 100 km/s hıza 1,9 saniye gibi kısa sürede ulaşabilecek. Satış fiyatının yaklaşık 1 milyon TL olması beklenen aracın, şanslı sahipleri kimler olacak bekleyip göreceğiz.

Türkiye Saati İle 21.30’da Fırlatılacak

tesla roadster mars

SpaceX tarafından tasarlanan ve firmanın bugüne kadar ürettiği en büyük roket olan Falcon Heavy 6 Şubatta Türkiye saati ile 21.30’da fırlatılacak. Roketin içerisinde ise son günlerde adından yaptığı teknolojik girişimlerle sıkça söz ettiren Elon Musk’ın Tesla Roadster aracı olacak. Roketin kargo bölümüne sabitlenecek araç, fırlatma başarıyla gerçekleşirse bir milyar yıldan daha da fazla Marsta kalacak. Sürprizleri bununla sınırlı olmayan Elon Musk, yaptığı açıklamada, roketin Marsa fırlatılmasından sonra, David Bowie’nin Muhteşem parçası Space Oddity’nin, Tesla Roadster’ın aküsü bitene kadar, yıllarca çalınacağını söyledi. Uzay yolunda araç koltuğunda ise Starman ismi verilen bir kuklanın olacağı belirtiliyor. Şu ana kadar yapılan haberlerde, dikkatler uzaya fırlatılacak Heavy Falcon’dan çok Tesla Roadster’e odaklanmış durumda.  Aslında firma tarafından amaçlanan, Heavy Falcon’un taşıma gücünü test etmek. Bu sayede ileride insan taşımacılığında kullanılabilecek roketlerin başarılı olabileceği test edilecek. 2011 yılında ilk tanıtımı yapılan Heavy Falcon, bir sürü ertelemenin ardından nihayet fırlatılacak.  İlk denemede başarısız olabilme ihtimalinin ve patlama riskinin son derece yüksek olduğu söylense de, bunca yapılan çalışma sonrasında, kalkış anı son derece heyecanlı olacağa benziyor. Kalkış üssü için Apollo 11’in uçuş yeri olan Cape Canaveral üssü seçilen roket, test yükü olan Tesla Roadster ile ne kadar başarılı olacak göreceğiz.

İlk 3 Dakika Kritik

Falcon Heavy ve inanılmaz yükü Tesla Roadster yolculuğuna çok az süre kala, gözler canlı olarakta izlenebilecek bu tarihi olaya kilitlendi. 2250 ton ağırlığındaki roketin, fırlatma anından sonraki ilk 3 dakikasının çok kritik olduğu söyleniyor. Her ihtimali düşünen şirket yetkilileri, sonuç başarısız da olsa, denemenin tekrar edileceğini söylüyor. Her fırlatmanın maliyetinin 90 milyon dolar olduğu söylense de, firma başarılı olana kadar deneyeceğe benziyor.

  Benzer İçerik ve Haberleri Takip Etmek İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir