Reklam Alanı
Reklam Alanı
Kadın 42 0

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur

İnsan vücudunun işleyişi büyüleyicidir. Vücutta yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda bağışıklık sistemi hemen bunun habercisi olan işaretler göstermeye başlar. Çok sık rastlanılan bir sorun olan, tıp terminolojisindeki karşılığı “lökoniki” olan tırnaktaki beyaz lekelerin görünmesi durumu da bunlardan biridir. Yaygın kanının aksine bu lekelerin oluşma sebebi magnezyum, potasyum ya da vitamin eksiliği değildir. Peki, tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun doğru cevabı nedir? Lökonikinin farklı çeşitleri ve farklı sebepleri olabilmektedir.

İlgili Konu: Evde el ve yüz kremi yapımı

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Türleri Ve Sebepleri

Lökonikinin 4 farklı türü bulunmaktadır. Lekeler küçük noktalar halinde tırnak alt ve üst kısmında çıkmışsa buna punktata denir. Birbirine paralel çizgiler şeklinde görülen lekelere ise striata denmektedir. Manikürün sert veya yanlış yapılması, kemoterapi uygulanması bu lekelerin sebeplerindendir. Genellikle tırnağın uç kısımlarında görülen lekelere kısmi lokoniki olmakla beraber çok nadir olarak tırnakta tamamen görülen lökoniki vakaları da bilinmektedir. Tırnağın tamamen beyaz hal alması yeni doğan bebeklerde görüldüğünde normal karşılanır, yetişkinlerde de genetik yatkınlık belirtisidir.

   Tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusuna yaygın olarak verilebilecek gerçek cevapların başında tırnağa uygulanan kozmetik ürünlere olan alerji gelmektedir. Sürekli kozmetik ürünlerin tırnağa uygulanması sonucu loköniki oluşması kadınlarda çok görülen bir durumdur. Tırnakta yatay şeritler halinde ortaya çıkan beyaz lekeler eğer tırnak altında kalıyor ve tırnak diğer elle sıkıldığında gidiyorsa, protein eksikliği var demektir. Doğru beslenme ile bu lekeler ortadan kaybolacaktır. Yaygın kanı olan kalsiyum eksikliğinin tırnakta beyaz leke oluşturduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır, ancak çinko eksikliği bu durumun sebebi olabilmektedir. Eğer lekelerde ton farkı görülüyorsa ve sarı renk de varsa, tırnak mantarı var demektir. Bu durumda lekelerde yayılma ve tırnakta kalınlaşma görülür.

Tırnaktaki beyaz lekeler hangi vitamin

Tırnaktaki beyaz lekeler bazı ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Böbrek yetmezliği, siroz, hepatit ve karaciğer rahatsızlığı gibi hastalıklar bu lekelerin oluşumuna sebep olabilmektedir. Lekeler anemi göstergesi de olabilmektedir. Tırnağında beyaz leke oluştuğunu gören kişiler bu hastalıklardan şüpheleniyorsa hemen bir uzmana gitmelidir.

Tırnaktaki Beyaz Leke Oluşumu Nasıl Giderilir?

 Tırnaktaki beyaz lekeler neden olur dediğimizde cevapların genelde basit rahatsızlar olduğunu söyleyebiliriz. Hastalık habercisi olabilen bu lekelerin tedavisi henüz bulunamamıştır. Doğru beslenme, tırnak temizliğine önem verme ve tırnakları nemli tutma ancak bol suyla temasından kaçınma gibi yöntemler lekelerin tekrar oluşumunu önlemeye yardımcı olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Evde Peeling Yapımı – Peeling Nasıl Hazırlanır Detaylı Tarif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir