Reklam Alanı
Reklam Alanı
To Build A Fire
Sinema&TV 289 0

İlginizi Çekebilecek Bir Kısa Film: To Build A Fire

Bir Jack London hikayesi olan To Build A Fire romanla aynı adı taşıyan Fx Goby yapımı bir animasyon kısa filmi. Görsel anlamda taşıdığı hiyerarşi ile kendi içerisinde bir derinliği olan filmde animasyonlar büyük bir önem taşıyor. Bu görsel zenginlik hikayedeki mesajı desteklediği gibi izleyiciyi de ekrana bağlamakta büyük bir önem taşıyor. Bir adamın sadık köpeği ile dondurucu bir soğukta karlar altında kalmış doğada hayatta kalma mücadelesini anlatan hikâye, anlattığı konuyu ve karakterleri de aşıp insanlığa büyük bir mesaj vermektedir.

Doğaya Karşı Macera: To Build A Fire short

Alışılageldik anlayışta evrimleşen insanoğlunun doğaya karşı bir üstünlük kazandığı söylenir. Fakat hikâyede doğanın karşısında aciz duruma düşen baş karakter bize bu anlayışın ne kadar ters bir fikir olduğunu gösteriyor. Ateş yakmak anlamına gelen To Build A Fire aynı zamanda insanoğlunun doğaya karşı ilk eylemini ifade etmektedir. Binlerce yıl öncesinde bir ateş yakmakla başlayan insanoğlunun doğadaki yaşam savaşının, başarılı bir aktarımı yapılmıştır. Bu anlamda son derece başarılı sembollerle dolu olan film kesimlikle aldığı ilginin hakkını vermektedir.

Jack London’ın Sistem eleştirileri

Birçok anlamda alıştığımız fikirlere karşı güçlü itirazlar barındıran To Build A Fire filminde, bu tepkisel yan büyük önem taşımaktadır. Kitabının yazarı olan Jack London’un edebi kişiliğinin filme iyi yansıtılmış olması çok önemli bir nokta. Çok değerli bir yazar olan Jack London bu eseriyle akıl dolu eleştiriler yapmaktadır. Birçok kitabında insanoğlunun doğaya karşı konumunu ve geliştirdiği ekonomik sistemleri eleştiren Jack London, bu hikayesinde doğanın gücünü işlemiş ve insanların temel probleminin doğaya karşı üstün olduğu yanılsamasına kapılmak olduğunu belirtmiştir.

Londra’dan Ödülle Döndü

Birçok festivalde birçok ödüle layık görülen To Build A Fire son olarak Londra Kısa Film Festivali’nden de ödüllerle dönmeyi başardı. Animasyon filmleri arasında sıyrılıp kendine özel bir yer edinmeyi başaran yapımda mutlaka takip edilmesi gerekilen birçok nokta var. Animasyon filmde doğa şartları, karlar, ağaçlar çok ayrıntılı ve iyi grafiklerle ifade edilmişken, yaşam mücadelesi veren ve doğaya karşı son derece aciz olan insan ise son derece basit çizgilerle anlatılmış. Aslında insanoğlunun karmaşık ve güçlü bir varlık olduğu öne süren düşünce sistemine yapılan akıl dolu eleştiriler kesinlikle izlenilmeyi hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir