Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yaşam 568 2

Türkiye’de Turizm Alternatifleri Nelerdir?

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin, Turizm’inden bahsetmemek olmaz. Cennet vatan olarak tabir edilen ülkemiz, turizm açısından oldukça zengindir. Gerek üç taraflı denizlerle çevrili olması, gerekse de coğrafi konumu ve dört mevsimi bir arada yaşaması bu konu da büyük etken. Bu özelliklerine bakarak her yıl ülkemize milyonlarca turist gelmektedir. Yabancı turistlerin ülkemizi ziyaret etmesinde ki sebepler; turizm çeşitlerinin fazla olması, ikliminin elverişli olması ve dört mevsimi bir arada yaşaması ve tarihi çekiciliklerinin fazla olması olarak öne çıkmaktadır. Gelin size ülkemizin turizm çeşitlerinden biraz bahsedelim.

Türkiye'de turizm

Türkiye’de Yaz Turizmi

Ülkemiz deniz, kum ve güneş kavramıyla öne çıkmaktadır. Bu turistleri çeken en büyük çekiciliktir. 9 ayını deniz için uygun olarak geçiren tatil yörelerimiz, yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Denizellik avantajının yanı sıra, tatil yörelerimizin tarihi çekicilikleri de turizmimize büyük katkı sağlıyor. Antalya, Mersin ve Muğla gibi illerimiz bu yönden öne çıkıyor ve her yıl binlerce turistimizi ağırlamanın gururunu yaşıyor. Alanya Kalesi, Damlataş Mağarası, Halikarnas Mozolesi, Bodrum Kalesi ve Astım mağarası gibi yerler yaz turizminin canlı olmasını sağlamaktadır. Bu yolla yabancı turistlerin ülkemize getirdiği dövizler, ekonomimize büyük katkı sağlamaktadır.

Türkiye’de Kış Turizmi

Ülkemiz de yaz turizmi için imkân varken, aynı zamanda kış turizmi imkânı da yer alıyor. Dediğimiz gibi dört mevsim unsuru burada öne çıkıyor. Kış turizmi için de uğrak noktalarımız olan Palandöken, Kartalkaya ve Uludağ gibi yerler kış turizmimizin cennet mekânları. Uzun aylar boyunca kar eksik olmayan yörelerimize, binlerce turist gelerek karın tadını çıkarıyor. Güzide yerlerimizin bu özelliklerinin yanı sıra, yaz turizmin de olduğu gibi tarihi güzellikleri de turistleri bu yörelerimize çekiyor. Kar açısından her zaman üst seviye de olan yörelerimiz de turistler büyük dövizler bırakıyor. Kış turizmi için ülkemize gelen turistlerin, aynı zaman da oradan yaz turizmi alanlarına geçebilme imkânlarının olması, ülkemizin vazgeçilmez olmasına, önemli konuma sahip olmasına ve turistlerin uğrak noktası bir ülke olmasına katkı sağlıyor ve ülkemizin ekonomik, siyasal önemini artırıyor.

Güncel Haberleri Takip Etmek İçin Tıklayın.

“Türkiye’de Turizm Alternatifleri Nelerdir?” üzerine 2 yorum

  1. Şenol Akca dedi ki:

    Ülkemizin çok güzel turizm imkanları var ben özellikle Antalya bölgesini daha çok tercih ediyorum. Kış olarak Bursa Uludağ bir numaradır yukarıda çok güzel anlatmışsınız hocam elinize sağlık

  2. nedim koşar dedi ki:

    ülkemizde kış turizmi için bolu abant tavsiye ederim, yaz aylarında antalya için olimpos, kemer ve kaş tavsiye edebilirim. bahar aylarında ise favorim karadenizdir. Türkiye’de turizm alternatiflerinin sayısı oldukça çok. Cennet bizim ülkemiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir