Reklam Alanı
Reklam Alanı
Türk mühendislerin yaptığı önemli icat
Haber 263 1

Türk Mühendisleri Önemli Bir Üretim Daha Yaptı

Samsun’da bulunan Türk mühendislerin yaptığı önemli icat sonucunda önemli bir ekonomik kazanım elde edildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak kullanılan tramvaylarda bulunan hız sensörlerinde kısa süre önce bir arıza yaşanmıştı. Yaşanan bu arızadan sonra tekrar hız sensörü alınması gerekiyordu, ancak bu ürünler Türkiye’de üretilmediği için Almanya’dan ithal edilmesi gerekiyordu. Dünyada da başka bir üretici bulunmadığından bugüne kadar yaşanan arızalardan sonra tanesi 850 Euro olarak Almanya’dan temin ediliyordu. Her tramvayda yaklaşık 12 adet bulunduğu belirtilen bu sensörlerin araç sayısı da göz önüne alınınca maliyeti çok fazla oluyordu. Bu nedenle Samsun tramvay sistemi olan SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, bu parçanın Türkiye’de de üretilmesi için gereken çalışmaları başlatma kararı aldı.

tramvay hız sensörü

Yalnızca Bir Buçuk Aylık Çalışma

SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan gereken parçanın Türkiye’de de üretileceğini düşündükten sonra Samsunlu bir mühendis olan Hakan Kahvecioğlu ile bir araya gelerek çalışmayı detaylandırdı. Hakan Kahvecioğlu ve başka iki mühendis ile başlayan çalışmalar bir buçuk ay gibi kısa bir sürede netice vermeye başladı. Kısa bir süre sonra da parçayı üretmeye başladılar. Türk mühendislerin yaptığı önemli icat Samsun belediyesine yıllık 150 bin TL tasarruf etme imanını doğurdu. Bu aslında diğer belediyelere ya da kurumlara iyi bir örnek oluşturması açısından oldukça değerli. Yalnızca 3 mühendisin bu projeyi üretime hazır hale getirdiğini önemli olduğunu belirten Kahvecioğlu, bu parçaları Türkiye’de 750 TL’den satacaklarını açıkladı.

Yerli Üretim

Bu cihazı ilk kez temin etmek istediklerinde son rakam olarak 850 Euro şeklinde bir fiyat aldıklarını söyleyen SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, bu cihazın yerlisini üretmek istediklerini belirtip devamında üreticilerle yapılan görüşmelerden sonra yerli olarak aynı özelliklere sahip cihazı üretmeyi başardıklarının da altını çizdi. Türk mühendislerin yaptığı önemli icat ile birlikte Samsun’da faaliyet gösteren firmaların altyapısına katkı sağlayıp ayrıca işletme giderlerinin de azalması sağlandı. İleride bu gibi başarıların devam etmesi ekonomide daha fazla tasarruf etmemize anlamına geliyor, aynı zamanda da yerli üretici için önemli bir teşvik oluyor.

Güncel Haberleri Takip Etmek İçin Tıklayın.

“Türk Mühendisleri Önemli Bir Üretim Daha Yaptı” üzerine 1 yorum

  1. Tugay dedi ki:

    Çok büyük bir gelişme olmasa da en azından kendimiz de bir şeyler yapabiliyoruz. Teknoloji alanında daha çok gelişmesi gereken bi ülkedeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir