Reklam Alanı
Reklam Alanı
ütüdeki kireç nasıl geçer
Yaşam 66 0

Ütüdeki Kireç Nasıl Geçer?

Bir çok kişi için ütü yapmak eziyetli bir iştir. Kıyafete yapışan ütüler, yeterli buharı vermeyen ütüler, ütü işini zorlaştırmaktadır. Bu zorluğa neden olan ütüdeki kireç nasıl geçer konusunda ütü yapmak isteyen herkesin bilgi sahibi olması gerekir. Alınan ütülerin uzun süre aynı performansta kalması için ütünün ayda bir veya beş haftada bir temizlenmesi gerekir. Temizlikler arasındaki mesafenin uzun tutulması temizlik işlemini daha zor hale getirecektir. Ayrıca uzun süreler temizlenmeden kullanılan ütülerde kireç tutma oranı artacaktır. Bu kireçler, kıyafete buhar verme işlemi esnasında kıyafetlere geçerek leke oluşturacaktır. Bazı ütülerin otomatik temizleme özelliği bulunmaktadır. Eğer sahip olduğunuz ütü bu özelliğe sahipse yaptığınız her ütüleme işleminden önce bu özelliği kullanmak gerekir. Bu sayede ütünüz her zaman temiz kalacaktır.

 Ütüde Kireç Nasıl Meydana Gelir?

Su ile temas eden yüzeylerde suyun içerisinde bulunan sert minerallerin birikmesi kireç oluşmasına neden olur. En çok kullanılan küçük ev aletlerinden biri olan ütü de devamlı su ile temas halinde olan bir alettir. Bu sebeple ütü kullanacak her kişinin ütüdeki kireç nasıl gider konusunu bilmesi gerekir. Evlerdeki musluklardan akan sular genellikle sert su olarak adlandırılır. Bu suların ütü içerisinde kullanılması minerallerin kireç haline gelmesine neden olur. Kireç oluşumunu en aza indirmek için ütü içerisine konulacak suyun kullanma suyu değil içme suyu olmasına dikkat etmek gerekir.

ütüdeki kireç nasıl geçer

 Ütüdeki Kireci Temizleme Yöntemleri

Yüksek performans almak için ütüdeki kireç nasıl geçer diye araştırıldığında karşılaşılan ilk ürün kabartma tozu olacaktır. Etkin bir çözücü görevi üstlenen kabartma tozu temizlikten diş bakımına kadar bir çok alanda kullanıldığı gibi ütü içerisinde biriken kirecin temizliğinde de oldukça etkilidir. Kabartma tozu ve su ile macun kıvamı hazırlanır. Bu kıvamlı karışım ütünün altındaki delikleri kapatacak şekilde ütü tabanına yayılır. Sürülen macun kıvamlı kabartma tozu karışımı kuruduktan sonra içerisinde yarısında kadar su bulunan ütünün buhar ayarı açılır. Ütü altındaki delikler çubuk yardımıyla temizlendikten sonra buhar özelliği kullanılır. Ütü buhar çıkarırken kireçten de temizlenmiş olacaktır.

Kalın tabaka oluşmuş kireçlenme durumlarında ise beyaz sirke kullanılır. İçerisinde su bulunmayan ütünün içerisine bir fincan kadar beyaz sirke ve bir çay bardağı su karışımı konulur. Ütünün buhar özelliğiyle beraber kireçten arındığı gözlenir. Tuz ve sirke de bu işlem için uygun bir karışım olacaktır.

İlginizi çekebilir: En az kilo aldıran yiyecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir