Reklam Alanı
Reklam Alanı
uyku apnesi nedir
Sağlık 351 4

Uyku Apnesi Nedir? Uyku Apnesinin Sebepleri Nelerdir?

Uyku esnasında üst hava yollarında meydana gelen daralma, kısaca uyku apnesi nedir sorusunun yanıtını oluşturur. Solunum yolunu açık tutan kasların kasılması ile üst solunum yolları açık kalsa da bu kaslar uykuda daralabilmektedir. Uyku apnesi esnasında ise bu daralma, solunum yapamama riskini beraberinde getirir. 10 saniyeden uzun süreli daralma olduğunda bu duruma apne denir. Apne sendromu yaşayanlarda solunumun durması bir atak olarak ortaya çıkmaktadır. Gece boyu tekrarlanma durumu olduğundan son derece can sıkıcı bir durumdur. Uyku derinleştikçe meydana gelen uyku apnesi kişinin uyanır ve yüzeysel uykuyla nefes almaya devam eder. Sebepleri ve sonuçlarıyla uyku apnesine değinmek isabetli olacaktır.

Uyku Apnesinin Sebepleri

Sonuçlarına değinmeden sebeplerinin ortaya konması uyku apnesi nedir sorusunun daha iyi anlaşılabilmesi için gereklidir. Genetik olarak diğer insanlara nispeten daha küçük çene yapısına sahip olan kimseler, dili, bademciği büyük olanlar, yumuşak damakta ve küçük dilde hava geçiş kalitesini düşüren “yerleşimler” obezite, alkol ve uyku ilaçları kullananlar uyku apnesine maruz kalırlar. Uyku apnesi yaşayanlar aslında yetersiz oksijen alıyor demektir. Günlük hayatı sıkıntıya sokan bu durum nedeniyle sürekli uykulu bir ruh haleti yaşanabilir. Araç kullanıp bu sorunu yaşayanların son derece dikkatli olması, uykusuz yola çıkmamaları lazımdır. Uyku apnesi yaşayanlarda hipertansiyon, kalp krizi, kalp yetmezliği ve felç gibi riskler yüksektir.

uyku apnesi

Uyku Apnesi Nedir? Uyku Apnesinin Sonuçları Nelerdir?

Şiddetli horlayan kimseler uyku apnesi nedir sorusu karşısında bir KBB doktoruna muayene olarak durumun apne mi başka bir durum mu olduğunun tespitini istemelidirler. Gece boyu terlemeler, sabah dinlenememe, gün boyu süren uyuklama hali ev yorgunluk, ağzın kuruması, dinmeyen baş ağrıları uyku apnesi sonuçları arasındadır. Ayrıca cinsel isteksizlik/yetersizlik, konsantrasyon noksanlığı ve sinirlilik apnenin diğer neticeleri arasında yer alır.

Kalpte ritim bozukluğu ile şeker hastalığı risklerinin yanı sıra yüksek tansiyon şikayetleri de uyku apnesi yaşayanların şikayetleri arasında yer almaktadır. Çocuklarda yaşanmasının nedeni geniz eti ve bademcik büyümesi ile fazla kilolardır. Çocuklarda 1 saatte 2 apne oluyorsa derhal doktora gidilmelidir.

Benzer İçerikleri İncelemek İçin Tıklayınız

“Uyku Apnesi Nedir? Uyku Apnesinin Sebepleri Nelerdir?” üzerine 4 yorum

 1. Merve Durmaz dedi ki:

  Uyku apnesi gerçekten önemli bir rahatsızlık. Tedavi edilmesse ölüme kadar gidebilir. Bunun tedavisi uyku polk. gidip 1 gece hastanede yatıp oksijen seviyesine falan bakıyorlar. Sonuçlara göre size alet verebiliyorlar onu kullanıyorsunuz.

 2. Sedef Ekin dedi ki:

  Uyku apnesi başıma bela oldu kurtulması bir dert… her gece uyurken aynı sıkıntıları çekiyorum anlattıklarınız çok önemli gerçekten teşekkürler

 3. Kaan Yılmaz dedi ki:

  Bu tarz rahatsızlıklar gerçekten can sıkıyor. Uyku apnesinin tam olarak ne olduğunu şimdi öğrendim. Sebepleri de burada gayet güzel açıklanmış. Bu sebeplerden rahatsızlığı olanlar umarım bir ders çıkarırlar.

 4. Onur Kaya dedi ki:

  Uyku apnesi çok can sıkıcı oluyor, tüm nedenlerini açıklamışsınız googleda arama yaparken buldum çok teşekkürler hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir