Reklam Alanı
Reklam Alanı
Uyurken ağızdan salya akması
Sağlık 81 0

Uyurken Ağızdan Salya Akması- Sebepler ve Tedavi

Normal olarak karşılanan bazı durumlar bazen aslında vücudumuzun sinyal verdiği bir sağlık problemi olabilir. Uyurken ağızdan salya akması da bu durumlardan biridir. Genellikle uyuyan kişiler horladığında ya da ağızlarından salya aktığında bunu yorgunluğun sonucu olarak düşünürüz. Ne var ki, bu durum ciddi hastalıkların belirtileri de olabilir.

Uyurken Ağızdan Salya Akması Nasıl Önlenir

Salya, sindirim sistemine yardımcı olması için vücudumuz tarafından üretilen bir sıvıdır. Uyurken ağızdan salya akması için birkaç yöntemle önüne geçilebilecek bir durum olabilir. Öncelikle nefes alış verişinin ağız yoluyla değil, daha sağlıklı olan burun yoluyla yapılması için vücut eğitilmelidir. Burundan nefes alıp vermeye alışan beden uyurken de bu alışkanlığı korumak isteyecektir. Bazı kişilerin burundaki anatomik bozukluklar rahat nefes alıp vermek için ağız yolunu kullanmalarına sebep olabilmektedir. Bu kişilerin ilk önce Kulak Burun Boğaz bölümünde bu sorun için çözüm aramaları gerekmektedir.

Kişiler burundan nefes alma yolunu kısıtlayabilecek alerjilere de sahip olabilirler. Alerjik reaksiyonlar ciğerlerden nefes borusuna ve burun kanallarına kadar solunum yolunu olumsuz etkileyecek sonuçlar doğurabilir. Bu gibi durumlarda uyumadan önce alerji ilacı alınması gerekmektedir.

Alınabilecek bir diğer önlem de yastık boyutunu yükseltmektir. Yastık boyutuna göre nefes alıp verme kolaylaşır. Bunun için ergonomik yastıklar da bulunabilmektedir.

Uyurken ağızdan salya akması

Uyurken Ağızdan Salya Akması Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Uyurken ağızdan salya akması sorununun ilk ve en yaygın sebebi yanlış pozisyonda uyumaktır. Yan yatan kişilerde salya akımı yüksek oranda görülebilmektedir. Eğer kişi uyurken salya akması problemini çok sık yaşıyorsa dahiliye bölümünden randevu alması tavsiye edilir.

Özellikle çocuklar dış çıkarttıkları süre boyunca uyurken salya akmasını sık yaşarlar. Yetişkinlerde ise bu durum diş e dişeti hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Midedeki reflü gibi rahatsızlıklar da salya oluşumunu arttırdığı için uyurken salma akmasına sebebiyet verebilir. Ağız anatomisindeki problemler de bu duruma sebebiyet vermeleriyle bilinir.

Uyurken ağızdan salya akmasının ciddi sağlık sorunlarının işaretçisi olabildiği bazı hastalıklar da Parkinson, kıl kurdu ve sinir sistemi bozukluklarıdır. Parkinson hastalığı yutkunma ve sinir sistemini doğrudan etkileyen bir hastalıktır ve Parkinson olan kişilerin yarısından fazlasının uyurken ağızlarından salya aktığı tespit edilmiştir. Parkinson gibi diğer sinir sistemi hastalıklarına sahip kişiler de kontrol mekanizmaları zayıf olduğu için bu problemi yaşamaktır. Kıl kurdu ise uyurken ağzından salya aktığı gerekçesiyle doktora giden hastaların çoğunda görülmüştür.

ilginizi Çekebilir:  Uyku Apnesi Nedir? Uyku Apnesinin Sebepleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir