Reklam Alanı
Reklam Alanı
wordpress site yedekleme
Teknoloji&İnternet 531 11

WordPress Site Yedekleme

                Web sitemizi saldırılara, virüslere, yeni yapılan güncellemelerde karşımıza çıkabilecek sorunlara karşı korumak için yapmamız gereken en mantılı adım sitemizi yedeklemektir. Bu yazımızda size wordpress site yedekleme işleminin bütün ayrıntılarını vereceğiz. WordPress site yedekleme güvenlik amacı ile yapılabilmekle birlikte host firmamızı değiştirdiğimizde site taşıma işi içinde site yedeği almamız gerekmektedir.

WordPress site yedekleme için 3 farklı yöntem vardır. Bu yötemler CPanel ile site yedekleme, FTP ile site yedekleme ve eklenti ile site yedeklemedir.

Cpanel ile WordPress Site Yedekleme

                WordPress site yedekleme işlemi için öncelikle Cpanel’e giriş yapmanız gerekmektedir. Cpanele giriş ile ilgili detaylı bilgiyi burdaki yazının içerisinde bulabilirsiniz. Cpanele giriş yaptıktan sonra karşımıza resimdeki ekran gelecektir.

cpanel ile site yedekleme

Cpanel’in dosyalar bölümünde bulunan yedekleme düğmesi ile site yedekleme işimizi yapacağız. Yedekleme düğmesine bastığınızda karşımıza gelen ekrandan bizim için uygun olan seçeneğini seçmemiz gerekmektedir. Bu ekranda Tam bir web sitesi yedeği indir, bir giriş dizini yedeği indir, bir veritabanı yedeği indir, E-posta ileticilerini indir seçenekleri bulunmaktadır. Eğer sitenizin boyutu çok fazla değilse en güvenlisi tam bir web sitesi yedeği indir seçeneğidir. Bu seçenek diğer seçeneklerin toplamı şeklindedir. Tam bir web sitesi yedeği indir seçeneği seçildiğinde karşımıza resimdeki ekran gelmektedir.

filezilla site yedekleme

Resimdeki ayarları yaparak wordpress site yedekleme işlemini başlatabiliriz. Yedekleme dosyaları hostumuzun giriş dizinine kopyalanacaktır. WordPress sitemizin yedeğini bilgisayarımıza kaydetmek için CPanel üzerinde bulunan dosya yöneticisine girmemiz ve yedekleme yaptığınız tarihli BACKUP dosyasını  sağ tıklayarak indirmeniz gerekmektedir.

Yedekleme dosyalarını geri yüklemek için CPANEL ile yedekleme bölümünden geri yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Not: Tüm web sitesi yedeği geri yüklemesi yapılmamaktadır. Geri yükleme için e-posta, veri tabanı, giriş dizini yedeklerini ayrıca almanız gerekmektedir.

FTP ile WordPress Yedek Alma

Filezilla gibi bir program aracılığı ile FTP ye bağlandıktan sonra sağ tarafta sitemizin dosyaları sol tarafta ise bilgisayarımızın dosyaları görülmektedir. WordPress site yedekleme işlemi için açtığınız klasöre sağ taraftaki site dosyalarınızın tamamını sürükle bırak yöntemi ile sürükleyerek sitenizin yedeğini alabilirsiniz. Site yedekleme işleminin FTP ile sağlıklı yürüyebilmesi için sitemizin ayrıca CPANEL üzerinden Mysql veri tabanlarının yedeğini almamız gerekir.

Fİlezilla üzerinden aldığımız yedeği geri yüklemek için Filezilla üzerinden yedek aldığımız dosyaları sol taraftan sürükleyerek sağ taraftaki site dosyalarına kopyalamanız ardından aldığınız Mysql yedeğini yine Cpanel aracılığı ile geri yüklemeniz gerekmektedir.

Eklenti ile WordPress Site Yedekleme

WordPress admin paneli üzerinde bulunan eklentiler bölümünü kullanarak ekleyeceğimiz eklentiler ile wordpress site yedekleme işlemini otomatik bir şekilde yaptırabilirsiniz. Site yedeklemek için kullanabileceğimiz eklentiler:

 • My WP Backup Pro
 • BackupWpub
 • Backup WordPress
 • Updraft
 • Duplicator

“WordPress Site Yedekleme” üzerine 11 yorum

 1. Nevzat Genç dedi ki:

  Bazen wordpress siteme yenilik katmak ve farklılık getirmek için değişik eklentiler kuruyorum. Fakat bu yola yenilik katmak için girerken sonuç hüsranla bitiyor. Her ne oluyorsa bazı eklentiler wordpress sitemde kurulu olan eklentiler ile çakışıyor ve bu durumda sitemdeki kodlar bozuluyor. Kodlar bozulunca sitenin tüm işleyişi duruyor çünkü hepsi birbirine giriyor. Sonra al başına belayı.. Hatanın kaynağını bulmak için zaman harcıyorum. Hadi hatayı bulduk üstüne birde siteyi eski haline getirmek için çabalıyorum ki eski ayarları da hatırlamıyorsam iş tamamen çığırından çıkıyor. WordPress site yedekleme konusunda bir bilgim yoktu sadece kulak aşinalığı vardı. Fakat içeriğinizi incelediğimde wordpress sitemin nasıl yedeğini alabileceğimi öğrendim. Ve gerçekten bir kaç adım sayesinde site yedeği alma konusunda bilgi edindim. İçeriğinizde ayriyetten yer verdiğiniz site yedeği geri yükleme bilgisi içinde teşekkür ederim. Sanırım bana göre en uygun ve en hızlı site yedeği alma yolu Cpanelden site yedeği almak görünüyor. 🙂 Bilgilendirici anlatımınız için teşekkür ederim, takipte kalacağım.

 2. Nurcan Arkan dedi ki:

  WordPress site yedekleme konusu sitelerimin tamamında wordpress kullanmamin en önemli nedeni. Eklenti ile wordpress yedekleme işini hiç uğramadan yapıyorum ve sitemde değişiklik yaparken korkmuyorum . WordPress site yedekleme ve wordpress yedekten geri yükleme gerçekten çok kolay.

 3. Mesut Yuksek dedi ki:

  Farklı eklenti denemeden once kesinlikle WordPress site yedekleme işleminizi tavsiye ediyorum. Eklentiler host yada tema ile uyumsuz olabiliyor. Ben site yedeklemeden yeni bi eklenti kurdum ve sitem çöktü 2 aylık emeğim gitti.

 4. Fatih Süleyman dedi ki:

  Tabiki WordPress site yedekleme çok önemli bir kavram ama her dakika site yedekleme mümkün olmuyor. Eklentiler ile yapılan yedeklemeleri çok güvenli bulmuyorum. WordPress site yedekleme kadar güvenlik sağlama bi o kadar önemli siz istediniz kadar kaliteli güvenlik eklentisi kullanın hosting güvenli değilse bütün uğraşlar boşa. Bu sebeple herkesin kaliteli host kullanmasını tavsiye ediyorum benim sitem gitti sizinki gitmesin

 5. Editör 1 dedi ki:

  Fatih Bey söylediklerinize kesinlikle katılıyorum wordpress site yedekleme ve kaliteli bir hostunuz olmazsa yıllarca uğraştığınız bir saatte kaybolabilir

 6. Mehmet Yıldız dedi ki:

  peki wordpress site yedekleme eklentilerini deneyen var mı ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi eklenti nedir? Sorun çıkarmayacak düzgün çalışan bir eklenti var mı. Günde bir yedek almak istiyorum. Geriye dönük yedeklerden 3 tanesi kalsın gerisi silinsin

  1. Editör 1 dedi ki:

   Backup WordPress eklentisini tavsiye edebiliriz

 7. Mahmut Demir dedi ki:

  Bilgilendirici yazı için teşekkürler Manuel olarak site yedeği aldım fakat WordPress site yedekleme işini otomatik yapan eklentilerden birinin kullanımını da yazar mısınız

  1. Editör 1 dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkürler en kısa zamanda otomatik yedek alan eklentiler hakkında ayrıntılı bir yazı yazacağım

 8. Ferdi atılgan dedi ki:

  WordPress yedek alma gerçekten çok önemli bir konu. Ama eklentilerin detayını verseniz daha iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir