Reklam Alanı
Reklam Alanı
kahverengi balgam neden olur
Sağlık 22 0

Yeşil Balgam Neden Olur? Nasıl Geçer

Balgam rengi, kişilerin sağlık durumlarına göre değişmektedir. Vücut bazı hastalıkların habercisi olarak ya da hastalıkları atlatırken balgam renginde değişiklikler meydana gelmektedir. Yeşil balgam ise hastalıklarla mücadele eden bünyenin mukusta parçalanan bazı hücreler oluşturduğunun habercisidir. Yeşil balgam neden olur sorusuna direkt net ir cevap vermek mümkün değildir, bunun farklı sebepleri olduğu bilinmektedir.

İlgili Konu: Kahverengi Balgam Neden Olur

Yeşil Balgama Neler Yol Açar

Vücutta bir enfeksiyon oluşması durumunda vücut karşı atağa geçer ve metabolizmaya yabancı olan, hastalık ve enfeksiyon kaynağı olan hücrelerle savaşır. Bunlar balgam yoluyla dışarı atılır. Daha çok bakteri kaynaklı enfeksiyonların yeşil balgama neden olduğu bilinmekle beraber bazı bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan enfeksiyonlar da yeşil balgam neden olur sorusunun cevabı olarak verilebilir. Yeşil balgam problemi yaşayan kişiler çoğunlukla sinüzit, akciğer apsesi veya bronşit ile mücadele etmektedirler.

Balgamın yeşil rengi alması vücudu savunan nötrofil hücrelerinin arttığının, bu hücrelerin yabancı mikroorganizmalarla savaşırken öldüğünü göstermektedir. Nötrofillerin parçalanmasıyla yayılan yeşil pigment rengi balgama renk verir. Yeşil balgam ayrıca hastalığın en çetin dönemlerinde ortaya çıkar, vücut savunma halindeyken atılan balgamın ilk rengi sarıdır. %60 oranda yeşil balgama yol açan sebepler bakteri kaynaklı enfeksiyonlar olsa da %40 oranında virüs, mantar ve bulaşıcı olmayan hastalık kaynaklıdır.

kahverengi balgam niye olur

Yeşil Balgama Neden Olan Genel Rahatsızlıklar

Uzmanlara yeşil balgam şikayetiyle giden çoğu hastanın, yeşil balgam neden olur dediklerinde alacakları bazı genel cevaplar bulunmaktadır. Burun ve alın çevresindeki kemik boşluğunda görülen iltihaplanmanın bilinen adı olan sinüzit, yeşil balgamın en genel sebeplerindendir. Soğuk algınları ve alerjiyle tetiklenen sinüzit sonrası yeşil balgam oluşması gayet doğal bir süreçtir. Tıpkı sinüzit gibi bronşit de bir iltihap durumudur. Akciğerlerde bulunan hava kanallarının tıkanması sonucu yaşanan bu sağlık problemini sigara kullanımı ve hava kirliliği kolayca tetiklemektedir. Bir başka akciğer problemi olan apse de aynı şekilde yeşil balgama yol açmaktadır. Akciğer apsesi ise pek çok farklı yolla tetiklenebilmektedir. Yabancı cisimler, akciğerdeki tıkanıklık, yoğun alkol kullanımı gibi etkenler bunlar arasındadır.

Yeşil balgam görüldüğü evrede kişinin bol su içmesi, kekik çayı içmesi, tuzlu su ile gargara yapması ve balgam söktürücü gargaralar kullanması boğazlarını rahatlatıp süreci kolay atlatmasını sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir