Reklam Alanı
Reklam Alanı
yoğurt diyeti
Kadın 521 0

Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır? Yoğurt Diyetiyle Kilo Vermek

Beslenme kültürümüzde önemli bir yeri olan fermente gıdalar, bağırsak ve sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle özellikle fermente süt ürünleri diyet listelerinin vazgeçilmez maddeleri arasında yer alır. Yoğurt, Fransız mutfağında da önemli bir yere sahiptir. Özellikle kahvaltıda tüketilen yoğurt, bu konuda yazılmış kitaplarda “Fransız kadınların en önemli sırrı” olarak ifade edilmiştir. Temel olarak yoğurt diyeti her öğünde yoğurt tüketilmesini esas alan bir diyettir.

Mucize Besin: Yoğurt

Zengin bir protein kaynağı olan yoğurt, barındırdığı faydalı bakterilerin yanı sıra kalsiyum, potasyum, fosfor, iyot, çinko, B5 ve B12 vitamini de içerir.

Yoğurdun içerisinde bulunan kalsiyum vücudunuzdaki yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı olur. Bu nedenle yoğurt diyeti hızlı kilo vermek isteyenler için ideal diyetlerden bir tanesidir. Yoğurdu diyetlerin vazgeçilmez gıdası haline getiren bir diğer özelliği de detoksifiye edici olmasıdır. Yoğurt fiziksel aktivite sonrası vücudun toparlanmasını desteklediği için egzersizle birlikte yürütülen diyet programlarında önemli bir fonksiyona sahiptir.

500 gram yoğurt sadece ortalama 400 kaloridir ve günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyacının %20 sini karşılamaktadır.

Yoğurt Diyeti Nasıl Uygulanır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yoğurt, öğünlerde tek başına tüketilebileceği gibi çorba ya da sebze salatasının yanında veya ızgara etle birlikte tüketilebilir. Yoğurt diyeti, yoğun biçimde yoğurt tüketilmesini gerektirdiği için vücuda alınan yüksek fosfor böbrek taşı sorunu olanlar için problem teşkil etmektedir. Dolayısıyla bu kişilerin doktorlarına danışarak yoğurt diyetini uygulamaları tavsiye dilmektedir. Yine hamile ve emziren bayanların da doktorlarına danışarak hareket etmeleri gerekmektedir. Normal koşullarda yoğurt diyeti 2 hafta süreyle uygulanabilen bir diyettir. Ancak 2 haftanın sonunda mutlaka ara verilmesi önerilir.

Yoğurt diyeti limon, zerdeçal hatta pul biber gibi farklı tatlarla karıştırılarak da uygulanan bir diyettir. Limonlu yoğurt küründe hızlı bir yağ yakımı sağlanmakta ve limonun alkali özelliği ile diyet programı desteklenmektedir. Mucize baharat olarak anılan baharatlardan olan zerdeçal, karaciğer yağlanmasında karaciğer fonksiyonlarına olumlu etkileri nedeniyle de tercih edilmektedir. Yoğurt, limon suyu pul biber ve zerdeçalla hazırlanan yoğurt kürleri yaygın olarak tercih edilen karışımlardır.

Benzer İçerikleri İncelemek İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir